Citat:
Ursprungligen postat av
isanningensnamn
Dessa demonstrationer har setts över hela världen, allt ifrån länder utan nedstängning till länder med total nedstängning(Frankrike). Folk har tröttnat på rasismen, svårare än så är det inte.
Jodå det är mycket mer komplicerat än så.
Det här har inte mycket med rasism att göra det här är ett världsspel på högsta nivå där stormakterna slåss just nu i det tysta.
Massmanipulation används för att söndra och härska inuti landet.
Varför frågar du inte dig själv hur det kommer sig att detta inte hänt förut när hundratals svarta mördats av polisen genom åren?
Varför just nu?
Och varför just i Sverige och andra europeiska länder när vi egentligen inte har den situationen som i USA?
Självklart kan man se det som en solidarisk sak att stötta svarta i usa, men så är det inte. De som ordnat protesterna här är något helt annat.
Vart var protesterna när unga svarta dödats i orten veckovist?
När barn mördats i syrien?
När usa anföll irak osv? Hur många av dessa rättvisekämpar var ute och demonstrerade?
Ni är så jävla korkade. Tillochmed svarta i usa, riktiga sånna som är pantrar, säger att detta är ett maktskifte och egentligen har det inget med svarta att göra