Citat:
Ursprungligen postat av
K.Blomkvist
Eftersom den där T verkar vara totalt morbid så kanske han vill straffknulla henne (nekrofila drag, jag vet...)
En del mördare får stånd när de mördar och styckar.
Jag har läst om detta för länge sedan. Kommer inte ihåg när och var, men jag har läst det tidigare.
Idiot inlägg känner jag...

Jag har min egna uppfattning av att det som han tydligen har yttrat i ett sms till W (att stycka upp henne i fyra delar och sedan kn*lla varje del) som finns upptaget i FUP - faktiskt inte var mer än ett uttryck för att vara sagt i ilska i något av deras gräl, fast via mobil. Jag har i varje fall inte den tanken alls om att han ska vara Nekrofil.
Många kanske skulle kunna tänka så: att med huvudet kvar i väskan och spår av sperma (om än lite) på överkastet och detta sms från T till W - men inte jag.
Men säg den tonåring eller egentligen oavsett ålder (nästan) som INTE i sitt liv varit i ett gräl per sms - med sin partner och skrivit helt horribla saker ... men som efter försoning dras ett streck över. Fram till nästa gräl osv. Fast jag har fattat för att det sammantaget (huvudet, spermaspår och sms:et) ser väldigt illa ut, men deras förhållande var ofta av-och-på och turbulent. När exakt denna sms-konversation (gräl) skickades dem emellan kommer jag inte ihåg (var det när hon var 15 år och han 21? Eller mer nära inpå W's försvinnande?) och kan inte kolla då jag inte är hemma och har FUP tillgänglig.
Jag kommer inte ihåg om det i FUP framgår vad W skrev som svar? Eller vad som föranledde T att svara/skriva så heller.
MIN tanke är att eftersom polisen har vid det tillfället hittat W huvud och går igenom mobilen helt klart reagerar på detta sms - då polisen såg honom som MGM. Vem skulle inte göra det???
Nej jag har svårt att tänka mig honom som Nekrofil - däremot att han har/eller haft tillfälligt någon form av grava psykiska besvär/diagnoser. Men det visar sig nog framöver i eller efter rättegången.
Detta är inte att jag försvarar T på något vis - utan jag tror inte på den teorin du har lagt fram. Finner inga vidare belägg för det heller i FUP eller vad huvudet har utsatts för. Kroppen vet vi inte - än. Fast hoppet kvarstår att resterande kvarlevor hittas.