Citat:
Ursprungligen postat av
Arcanii
Värt att krascha hela världens ekonomi och stoppa landet i ett halvår för 5000 döda.... och nästan alla var groteskt överviktiga mongon med redan dålig hälsa (typ invandrare med ett ben från irak efter krigen) eller 90-åringar på boenden.
Dags att öppna upp samhället igen.
Man kan ju fråga sig varför t.ex. byggen, industrier och transportnäringen ska stängas ner vilket förstås skedde i många länder. Och något som alla tokstollar i tråden måste applådera. Varför skulle byggnads- och industriarbetare och diverse människor inom transportsektorn sitta hemma i veckor? Stäng ner där risken är stor/ störst.
På en höft skulle jag också gissa att kanske ett par miljoner mer eller mindre har kunnat jobba hemma, utan att varit inlåsta med patrullerande poliser på gatorna som i andra länder.