2020-05-26, 23:44
  #16177
Medlem
bl1nks avatar
Det jobbiga för L är att risken finns att de blir infiltrerade. Kanske är detta man ser i och med Bard och näringslivet. Enklare att ta ett redan etablerat parti och gör om än att starta ett nytt.

Är väl det man gjorde med SD.
2020-05-27, 08:33
  #16178
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Jag vet förståss inte heller hur framtiden utvecklas, men min gissning är snarare att i fösta hand S och M kommer stärkas, inte småpartierna.

När Coronan väl är över kommer högst sannolikt ekonomin tagit stor skada, många människor kommer dessutom förlorat sina arbeten. M.a.o. är min bedömning att ekonomi och arbete kommer vara de frågor väljarna finner viktigast då. Dessa frågor tror jag i första hand kommer gynna S och M då de tydligast brukar förknippas med just dessa frågor. Dessutom tenderar många människor söka sig till beprövade alternativ i kristider vilket nog också talar för dem. SD:s bästa chans är nog om invandringsfrågan tydligt kommer att kopplas samman med just ekonomi och arbete, vilket förvisso inte är alltför osannolikt, men vi får väl se.

Även om Sverige går in i mycket svåra tider lär inte oppositionen få några procent mer. De som förstått att S havererat som parti har redan gått till M eller SD. Resten röstar på S av vana eller är inte intresserad av politik. Några större förändringar i opinionen tror jag inte vi kan förvänta oss.
2020-05-28, 08:45
  #16179
Moderator
Ancistruss avatar
Novus Maj-mätning:

Citat:
SVT/Novus partisympatimätning för maj månad är positiv läsning för Socialdemokraterna. Med 31,5 procent är Stefan Löfvens parti är Sveriges största med god marginal.

Det ser sämre ut för Sverigedemokraterna, som fortsätter backa och nu är landets tredje största parti.

Men värst är det för Liberalerna, som numera har en lång väg upp till fyraprocentspärren.

Citat:
M 19,2 (18,7)

L 3,0 (2,8)

C 8,1 (7,7)

KD 5,5 (6,1)

S 31,5 (30,4)

V 9,4 (9,5)

MP 4,1 (3,8)

SD 18,0 (19,7)

Siffran inom parentes är siffran för april 2020.

https://www.expressen.se/nyheter/lofven-fortsatt-uppat-ner-for-sd/
2020-05-28, 11:17
  #16180
Medlem
Trenden med sossarnas uppgång och SDs nedgång har alltså inte brytits, trots att många trodde det skulle göra det. Tyvärr visar detta att de ökade dödstalen inte spelar någon roll, det kommer inte skifta svenskarnas åsikter. Allt tyder på att sossarna kommer automatiskt fortsätta öka så länge krisen pågår, och att SD kommer fortsätta sjunka. De våldsdåd som skett senaste månaden har heller inte spelat någon som helst roll, så alla frågor som SD ser som viktiga har blivit irrelevanta för folket i och med Coronaviruset.
2020-05-28, 11:20
  #16181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bl1nk
Det jobbiga för L är att risken finns att de blir infiltrerade. Kanske är detta man ser i och med Bard och näringslivet. Enklare att ta ett redan etablerat parti och gör om än att starta ett nytt.

Är väl det man gjorde med SD.
Ja, för varför för inte högerpartier som SD vänsterns politik med fri invandring, garanterande bidrag till alla som vill komma till Sverige för all framtid samt konfiskera alla företag? Höja skatten så mycket att ingen produktiv svensk vill bo kvar för att försörja somalier och araber än mer är också vänsterns fina politiska förslag.
2020-05-28, 11:37
  #16182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nergus
Trenden med sossarnas uppgång och SDs nedgång har alltså inte brytits, trots att många trodde det skulle göra det. Tyvärr visar detta att de ökade dödstalen inte spelar någon roll, det kommer inte skifta svenskarnas åsikter. Allt tyder på att sossarna kommer automatiskt fortsätta öka så länge krisen pågår, och att SD kommer fortsätta sjunka. De våldsdåd som skett senaste månaden har heller inte spelat någon som helst roll, så alla frågor som SD ser som viktiga har blivit irrelevanta för folket i och med Coronaviruset.
Ja, det där med dödstalen är inget som bekymrar svenskarna i allmänhet. Sossarna belönas för att regeringen ställer upp med frikostiga räddningsprogram, med korttidspermittering, arbetslöshetsstöd och full sjuklön. Alla andra frågor är oviktiga för svenska väljare, nu är det ekonomi och personlig trygghet som gäller.

Däremot är det väl inte troligt att S kommer att fortsätta öka i samma takt. Jag tror att de har nått en platå vid dryga 30 procent. Sedan återstår att se om de klarar av att hålla denna nivå eller om de sjunker tillbaka när livet så sakteliga återgår till det normala för svenskarna.
2020-05-28, 17:14
  #16183
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Exxus
OU ifrån DN/Ipsos:

https://www.dn.se/nyheter/sverige/bottenrekord-for-sabuni-lagsta-stodet-nagonsin-for-l/

JÖKEN:
S: 31
C: 7
MP: 4
L: 3

45%

Oppositionen:
M: 20
SD: 20
KD: 6

46%


Sedan Vänstern på 9%
Oppinionsinstitut har ju med goda skäl fått mycket dåligt rykte senare år, genom att förutsett valresultat helt åt skogen. Fast det verkar faktiskt som om de lärt av sina misstag, och deras prognoser är nog något bättre nu n fr några år sedan, så låt oss anta att detta är ungefär som ett val i dagens läge skulle utfalla (vi räknar därför bort librealerna som inte kommer in i riksdagen):

Regeringen (S+MP): 35%
Regeringen + vänstern: 44%
Regeringen + centern: 42%
Regeringen + centern + vänstern: 51%
Konservativa blocket (SD, M, KD): 46%
Konservativa blocket + centern: 53
Restalliansen (C,M,KD): 33%
Restalliansen + SD: 53%
Restalliansen + S: 64%
Stor koalition (S+M): 51%

Vad lär vi oss av detta? För det första att oppininen i svenska folket är starkt åt höger. För det andra att det matematiskt finns flera möjligasätt att bilda majoritet - de fetade ovan. Låt oss titta på dem:
Regeringen+ centern + vänstern: Skulle bli mycket svårt i längden, då riksdagens mest ekonomiskt högerinriktade parti, centern, skulle sammsas med det mest vänster inriktade vänstern.
Konservativa blocket + centern: Skulle också bli mycket svårt, då centern och SD har en ömsesidig avsky mot varandra.
Restalliansen: Har bara 33% stöd, men skulle kunna regera med hoppande majoriteter och omväxlande stödja sig på SD och S. Skulle kräva en skickligare politiker än Kristersson kanske? Är väl ändå den mest logiska regeringen.
Stor koallition: Min favorit, men blir nog knepigt, så länge Kristersson leder moderaterna.
2020-05-29, 00:52
  #16184
Moderator
Ancistruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nergus
Trenden med sossarnas uppgång och SDs nedgång har alltså inte brytits, trots att många trodde det skulle göra det. Tyvärr visar detta att de ökade dödstalen inte spelar någon roll, det kommer inte skifta svenskarnas åsikter. Allt tyder på att sossarna kommer automatiskt fortsätta öka så länge krisen pågår, och att SD kommer fortsätta sjunka. De våldsdåd som skett senaste månaden har heller inte spelat någon som helst roll, så alla frågor som SD ser som viktiga har blivit irrelevanta för folket i och med Coronaviruset.

Tyvärr verkar det inte bättre.

Men jag tror att om Coronan fortsätter väldigt länge kan nog S börja backa. Jag tänker att det kanske är som amerikanernas stöd för sina presidenter? Om de startar ett krig brukar deras stöd öka, men på lång sikt brukar väljarna tröttna på att se blilder av döda soldater varpå deras stöd istället sjunker. Kanske är det samma sak med Coronan?
2020-05-29, 11:06
  #16185
Medlem
Nu börjar resan utför

Citat:
– Det har varit en exceptionell uppgång i förtroendet för regeringen under coronakrisen. Nu kommer ett tecken på att den här första fasen är över, där man sluter upp bakom ledarna. Det här är en ny signal – något är på väg att hända. Det finns också en tendens till att myndigheterna inte har samma förtroende som tidigare, säger Sifos opinionschef Toivo Sjörén.

Källa: https://www.expressen.se/nyheter/fortroendet-for-regeringen-stortdyker-en-ny-signal/

Tycker att det är rätt förväntat. Det är ingen hållbar strategi att låta myndugheter fatta besluten och gömma Stefan Löfven i en garderob någonbstans. Tror inte att det hinner slå igenom i minskat opinionsstöd för (S) innan sommaren men till hösten blir det fritt fall igen

Gäller för alla (S)-hatare att inte tappa hoppet när man ser siffrorna över 30%.De är tillfälliga som tur är
2020-05-29, 15:56
  #16186
Medlem
Yatsys avatar
Det var inte så lång stund de fick vara glada.
2020-05-29, 16:20
  #16187
Medlem
En positiv sak som skett efter JÖKen i alla fall är att det visat tydligt att det i stort sett är omöjligt för de sk liberala partierna att gynnas väljarmässigt så länge de genom JÖKen sitter i skymundan av sossarna. Liberalerna håller på att utrotas helt som parti medan Centern knappast lyfter, utan ligger på tämligen låga nivåer. Centerns dröm om att växa på Moderaternas bekostnad verkar omöjlig att genomföra. Helt enkelt eftersom en majoritet av borgerliga väljare inte vill ha Centerns verklighetsfrånvända invandringspolitik. Det finns helt enkelt ingen stor tillväxtmarknad för partier som Centern, de kan inte växa bland vänsterväljare på grund av deras liberala ekonomiska förslag, och de kan inte heller växa bland högerväljare på grund av att de är allierade med sossarna.

Har vi tur sitter vi nästa val vid en situation där både Liberalerna och MP försvunnit, och då har vi en situation med tre partier på vardera sida, det skulle också leda i friktioner mellan S och C eftersom sossarna gärna skulle vilja ha tätare band med vänstern om de förlorar MP.
2020-05-29, 22:38
  #16188
Medlem
Yatsys avatar
Det skulle nog vara en fördel för väljare att partier som funnits under många år som under flera år håller sig runt 4% och inte får någon större väljarbas får avsluta.

Runt 10% är väl lämpligt för äldre partier att få stanna kvar.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in