Citat:
Ursprungligen postat av
Malinsjoo87
Ja tror 1 : att hon aldrig överhuvudtaget badat alls, den enda kontakten hon kom med vatten va när dem skulle tvätta henne ren från spyor och avföring efter hennes död. 2. Skadorna kan ha uppkommit av ett kraftigt EP anfall, då kan man slå med hela kroppen och skada sig lite överallt. Alternativt : P har varit väldigt ovarsam när han försökt "slå" liv i henne. Sen hade hon ju gamla skador oxå, dem har säkert tagit tag i henne hårt vid flertal tillfällen, när det inte passat dem. Hon kan även trillat runt pga dålig balans eftersom hon varit påverkad. Jag tror P försökt benda upp munnen på henne (talar för EP anfall) därav hans sår på händerna. Hans sår/skada i ansiktet kan vi bara spekulerar kring, tror aldrig vi kommer få klarhet. Tyvärr tror jag det blir många obesvarade frågor i detta fallet. Så även när det är över och dom har fallit. Så Kommer det inte kännas som det är över. Vi kommer aldrig få hela händelse förloppet klart för oss. Och det kommer kännas länge, i många människor.
Jösses! Jag låg precis och tänkte aha! Jag har det! Och så kom jag fram till EXAKT samma teori som du nu beskrev!!
Det slog mig när jag i ett annat inlägg redogjorde för mitt eget long gone bensomissbruk!
E kan såklart ha drogats med små doser mortlat benso i välling/gröten med jämna mellanrum från def runt jul iaf och resten av januari.
Det förklarar den påstått dåliga balansen och en del av blåmärkena.
Tycker personligen fö att det är obs-varning öht att en välmående snart 4-åring har blöja dagtid(?), sover i spjälsäng i eget rum i andra änden av lgh i förhållande till föräldrarnas och lillebrorsans gemensamma sovrum(:/), dricker välling och äter barn(?)gröt regelbundet, men sånt kanske är olika? För mig låter det inget vidare..
Kring jul då socialen knackar på får de kalla fötter och måste börja trappa ut hennes bensointag, googlar på små doser osv och slits mellan E’s ev abstinens kontra sin egen stress och ökar därför sin egen konsumtion med än mer bristande omdöme till följd.
Kring brottsdagarna = dags för möte med soc blir E så dålig av abstinens att hon upplevs ligga ”sjuk” av storebrodern när han ser R vid E’s säng den 28/1. Kanske faller hon in och ut ur medvetslöshet, får svårt med andningen om hon även fått Subutex(?) och tuppar tillslut av eller går ej att väcka framåt natten.
R och P försöker då väcka henne genom att duscha henne kallt och då får hon ett epanfall som du skrev och krampar = slår runt i badkaret/badrummet vilket förklarar dunsarna. Alt den som håller henne tappar henne pga konvulsionerna, hon slår sig då i huvudet och får hjärnskakning/mindre hjärnblödning och därav alla blåmärken/skrapsår/näsblod.
När hon krampar vilket förklarar de sammanbitna käkarna försöker P bända upp munnen och använder plastslangen/näsfridan för att 1, blåsa ner bensoblandning i tex saft i hopp om att häva krampandet och/eller suga ut slem/kräks/fradga.
Kanske lyckas de häva epanfallet och tror att allt är lugnt, lägger henne i sängen och därefter avlider hon framåt småtimmarna av hjärnblödning/bensoavtändning/kroppslig chock i kombo med uppkastningar som hamnar i lungorna och/eller kvävs av nedsatt andning/spyor/slem i luftvägarna.
Resten av historien är en makaber psykotisk skräckfilmslösning i syfte att dumpa kroppspaketet nånstans, kanske P hoppas att brödern ska hjälpa honom att skjutsa kroppen för dumpning pga har ej körkort själv.
Intalar sig kanske gjort är gjort och E kommer inte tillbaka, han begriper att de kommer åka fast för mord vilket gör att de kommer skiljas från de övriga barnen vilket de absolut inte vill.
Därför kan den makabra inpaketeringen enbart tolkas som förberedelse till bortforsling, vilket in sin tur ska fungera som försprång för familjen att fly fältet, därav maniska försök till lån av större summa pengar.
Kanske har P t.om dryftat detta med någon av bröderna i en vädjan om att hjälpa honom att inte göra sina övriga barn föräldralösa?
Bröderna kan inte gå med på det, kanske inte heller P fixar det i slutändan, medan R hoppats på den lösningen för barnens skull? Blir därför vansinnig på brodern som larmar och säger till honom att hon aldrig mer vill se honom (vilket han sagt i förhör).
Såhär i efterhand har R därför minnesbilder från badande, sängen, krampande etc vilket allt kan förklaras och gör det hela så svårbevisat.
Kanske lägger hon all skuld nu på P pga att han säkert stått för allt handlande rent fysiskt/praktiskt även om de handlat mer el mindre i samförstånd, och hon är kanske lika förbannad över att deras plan att fly inte lyckades pga att han drog in bröderna som sedan larmade, men säkert såklart ledsen över att allt blev som det blev - hon förlorade hela sin familj på olika sätt pga en olycka (enligt hennes förvrängda uppfattning).
Därför ser hon inte sin egen skuld i det hela och begriper inte att ”olyckan” i sig är en serie händelser som de båda är 100% skyldiga till, vilket gör det hela till ett grovt brott som lett till deras dotters död.
Phu! Sorry för romanen..