Citat:
Ursprungligen postat av
Rivet
Jag trodde inte det fanns hyresrätter i Abrahamsberg utmed Drottningholmsvägen.
flera av husen är faktiskt HR (det kanske man inte kan tro) men som ngn annan sa så är det ganska trafikstört. jag har kikat på några bytesobjekt där i krokarna, finns fantastiska bevarade 30-talslyor.
Citat:
Ursprungligen postat av
Rivet
Nu är inte Abrahamsberg att jämföra med andra "närförorter" som Vällingby eller Hässelby Rågsved eller Farsta.
Så nog finns det ett visst "bytesvärde" i denna lägenhet.
men TS vill nog inte flytta till Vällingby eller Hässelby eller Rågsved eller Farsta; så vari skulle bytesvärdet ligga menar du?

vad tror du att man kan byta en 1a om 24 kvm i Abrahamsberg till?
frågan gäller inte om lägenheten har ngt värde i sig, utan om det är ett attraktivt byte på bytesmarknaden. det kan du nog erkänna att det inte är, främst på grund av storleken samt att den inte ligger i innerstan (det enda ställe där storleken inte spelar någon roll).
i Sthlm finns det egentligen bara två typer av objekt som har bytesvärde: treor (och större) i närförort samt (små) tvåor och större i innerstan. i princip allt annat måste du ha en jävla tur och hitta ngn som söker just det du har, och vice versa.