2020-05-27, 14:37
  #309229
Medlem
santos_devilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PaoloRoberto
Tegnell ser helt förstörd ut på presskonferensen, känns som att sanningen börjar hinna ikapp den ledande förnekaren.

Det har folk på flashback sagt sen dag ett!

Vi får se hur det ser ut för hela veckan och om det ökar eller sjunker
Citera
2020-05-27, 14:37
  #309230
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PaoloRoberto
Tegnell ser helt förstörd ut på presskonferensen, känns som att sanningen börjar hinna ikapp den ledande förnekaren.

3 saker

Varför dessa dagliga presskonferenser?

Varför detta ständiga babbel om
andra länder?

Varför detta ständiga infantila dravlet om ” nu går det på rätt håll”
Det gör ju att folk skiter i riktlinjerna
Citera
2020-05-27, 14:38
  #309231
Medlem
Krakems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kentuckyfry
Vi har ju blivit lite av ett världsfenomen nu. Man undrar vad fan som pågår i Sverige. Det är ju definitivt absurda siffror vi har jämfört med våra grannländer. Inkompetenta jävla socialister.

Snart har vi väl dock slut på gamlingar att offra.

Då blir det folk med underliggande sjukdomar som står näst på tur att offras. Snart dags för Tengeles fanbois att tala sig illa om diabetiker mm.
Citera
2020-05-27, 14:38
  #309232
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurre-78
Du ljuger.
Nej. I Sverige bokförs alla dödsfall inom 30 dagar från bekräftad COVID-diagnos som COVID-dödsfall i de siffror som FHM redovisar.
Citera
2020-05-27, 14:38
  #309233
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
Vi har inte tvångsinlåst vår befolkning. När detta lägger sig så kommer folk i Danmark och Finland undra vad fan de sysslade med när de lät staten stänga in dem i två månader.
Danmark har absolut inte låst in människor, sprid inte fake news. Danskarna har kunnat röra sig obehindrat. Tack.
Citera
2020-05-27, 14:38
  #309234
Medlem
Senaste veckan +döda
Sverige +338
Finland +10
Danmark +4
Norge +0
Senaste veckan fall
Sverige 2492
Danmark 298
Finland 199
Norge 74
Citera
2020-05-27, 14:38
  #309235
Medlem
MoLoKs avatar
https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/statistik/statistik-om-covid-19/statistik-om-vardtider-av-patienter-med-covid-19/

Nya siffror om de döda.
Citera
2020-05-27, 14:39
  #309236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Det är inte pointen.

Pointen är den att lockdowns är totalt vansinniga.Detta då den arbetsföra delen till förkrossande majoritet inte möter annat än högst negligerbar risk.

Fast det är klart..det är väl trevligt att sitta på röv och få detta betalat med lånade statliga pengar.

Det stora problemet är dock att det inte är någon långsiktigt hållbar strategi..så det blir att masa sig tillbaka till jobben för de som fortfarande har sådant kvar framöver.

Bra så.

Lockdown är utmärkt för att snabbt få ner R0-värdet. Sedan kan man ha restriktioner i ett öppet samhälle för att bevara R0-värdet strax under 1, för att få en långsam minskning. Att som Sverige ha R0-värdet runt 1, på en så här hög nivå räknat i antal fall och dödsfall, är fullkomligt absurt.

Men det förstår du säkert inte. Lika lite som att du förstår att alla med fetma, hög ålder, högt blodtryck, diabetes etc lär vara ca 50% av befolkningen.
Citera
2020-05-27, 14:39
  #309237
Medlem
Varför talar dom inte om läget i våra grannländer?
Citera
2020-05-27, 14:39
  #309238
Medlem
Mycket bra analys av läget. Och i vilket annat demokratiskt land så hade detta fått långtgående konsekvenser, särskilt med tanke på att de styrande helt bortser från fullt berättigad kritik. Likt DDR så trycker man bara på gasen än hårdare och förlitar sig på att den socialistiska muren står pall. För sänker man garden nu så är det öppet mål att dra ner brallorna på den svenska modellen.

Kommer bli en spännande sommar för de delar av landet som hittills klarat sig relativt bra, för semester med fri rörlighet är en rättighet oavsett vad.

Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Som jag ser det handlar det om två saker:

Utgångspunkten för den svenska strategin har hela tiden varit att skapa en flockimmunitet med få antal döda. Strategin har då varit att skydda de äldre (vilket misslyckats), samt att nedsmittning ska ske i lagom takt "så att vården hinner med". Kruxet har då varit att man underskattat dödligheten som ligger runt 1%, inte 0,1% eller ännu lägre som de gissat på. Däremot har man överskattat smittsamheten. Därmed har man också underskattat möjligheten till masstester och karantän av smittade, dvs att ta fullständig kontroll över samhällssmittan. Man har inte ens försökt.

Nu sitter vi i ett läge där bara en liten del av befolkningen är, eller har varit smittad. Dödligheten är alltjämt alldeles för hög. Vården pressas och det ser ut att kunna bli mycket långvarigt. Smittan uppvisar inte den spridning som krävs för att någon immunitet ska kunna uppnås. Därmed kommer vi att få leva med skiten under mycket lång tid, samtidigt som andra länder närmast lyckats utrota smittan och skapat ett samhälle där folk kan röra sig fritt utan att riskera att bli smittade på det sätt som sker i Sverige.

Jag fattar att vissa förespråkare av flockimmunitetstänket ber på sina bara knän att smittspridningen ska vara mycket högre än vad som är fallet, men det hjälper ju inte. Vi har en verklighet att förhålla oss till också.

Det här är förstås en väldigt obekväm realitet.
Citera
2020-05-27, 14:39
  #309239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Kan du nämna ett flertal tack?
Alla de som inte haft hard lockdown vilket är fler än de som har haft det.
Citera
2020-05-27, 14:40
  #309240
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Schweiz hade många fler smittade och döda än Sverige i början.

De körde en lockdown, som sakta öppnats upp nu i maj. Man kan gå till restauranger igen, affärer är öppna och barnen är tillbaka i skolan. Ekonomin börjar ta fart igen.

Skillnaden är att Sverige har gasat förbi Schweiz med hästlängder i smittade och döda.

- Schweiz under 2000 döda totalt vs Sverige över 4000
- Schweiz under 10 ny fall per dag senaste veckan vs +500 i Sverige
- Schweiz under 10 döda per dag, 1-2 de senaste dagarna, vs 70-100 per dag i Sverige


Vore intressant att höra hur Sveriges taktik är bättre. Jag tror att den lilla ekonomiska fördelen med att ha haft öppet de senaste två månaderna är snart borta när andra länder öppnar upp och gasar på. Sverige står fortfarande och stampar med nya fall och döda på otroliga nivåer.

Tegnell gillar att jämföra med Belgien.. de har mycket mindre fall än Sverige nu.

Varför kan vi inte erkänna att det var fel strategi och fixa till det innan fler oskyldiga dör.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in