Citat:
Ursprungligen postat av
Dengummangickinte
Är ju precis vad ja säger! Hon som suttit längst isolerad i häktet i Sverige var ju misstänkt enkom för att hennes bror hade knarkaffärer. Att döda ett försvarslöst barn är visst lugna puckar om man är en antisocial pundare. Då ska hon slippa ångest och få sova gott och givetvis inte vara under restriktioner.
Jag smäller av!
Det är en annan del av våra kära myndigheter som är helt åt helvete..
Har förstått att just detta fall inte har utretts ordentligt utan att polisen medvetet har låtit bli att undersöka mycket viktiga platser som kan vara avgörande i utredningen. Vi som sitter här på flashback är bra mycket mer uppmärksamma och har hittat sådant som definitivt skulle fälla henne för mord om det utreddes närmare.
Polisen tycker att de har löst caset redan och att det tydligen räcker med grovt vållande.
Den lilla flickan ska ha upprättelse till varje pris. Allt måste fram på bordet, också för att socialtjänsten har haft en JÄVLIGT betydande skuld i detta. Fattar inte hur utredarna kan sova på natten när de inte har undersökt varenda möjlighet.
Oavsett fast den där idioten är död!
I den där knark-skandalen du snackar om har otaliga resurser och skattepengar slösats, inte bara i Sverige utan flera länder har varit aktiva i det. För vadå liksom? För att alla ville visa sig vara bäst på att ta fast bovar som tjänar svarta pengar.
Men att lösa ett fall där ett litet oskyldigt barn blir mördat och förmodligen har genomgått det värsta helvetet man kan tänka sig, är inte betydelsefullt att ha på sin meritlista inom polisväsendet.
Samma sak med kliniker, läkare och psykiatriker. De får utmärkelser känner sig otroligt proffsiga och en fet självförtroendeboost av personer som R.
Gå bara tillbaka till Sture Bergwall-historien. Alla instanser omkring honom ville bara bli idoler, det var inte någon som genuint brydde sig, mer än om sig själva.