Citat:
Ursprungligen postat av
Maharaja79
Jo men jag ser det mer som det man brukar kalla en "härva", dvs att många har olika delar av ansvaret. Regeringen, FHM, media, oppositionen. Alla bär sin del. Tänk lite i termer av drogförsäljare, det finns de stora fiskarna i karteller och ner till gatulangarna. Alla har en skuld, i en lång kedja liksom.
Men ja rent tekniskt de man kan "komma åt" rent juridiskt i Sverige är nog knappt någon. Vi har inte något bra juridiskt system för att straffa politiker och tjänstemän. Hoppet sitter till internationell oberoende utredning, i senare skede.
Menar du Europadomstolen?
Misstroendevotum, är inte det något som kan användas?
Vi skulle behöva en Vilhelm Moberg nu, 50 år senare. Och en press/massmedia som inte är lika korrupt som den nuvarande. Egentligen är det helt barockt att ett sådant argument som att ”alla bär sin del” ska kunna godtas (ingen skugga på dig)