Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Lyssnade precis på BBCs hardtalk med Tegnell. Underbart att lyssna på en journalist som researchat ämnet ställa frågor. Inget gapande, gläfsande, tjatande utan välgrundade frågor och följdfrågor.
https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3cszc1s
Tegnell klarade sig finfint :-)
2.000 forskare som inte står bakom FHM - men majoriteten av andra 40.000st forskare är det :-)
De 22st gaphalsar till forskare som försökte omkullkasta FHM i media, är inte "our leading scientists". De däremot som står bakom FHM är det :-)
Han känner att folket står bakom FHM och han litar på att folket följer FHM:s rekommendationer. I Sverige behöver man man inget tvång. Folk kan tänka självständigt och klokt.
Tegnell har pratat med alla ledande vetenskapsmän och han är väldigt säker på att man inte kan bli smittad flera gånger. Den sortens testresultat har visat sig vara antingen kontaminerade eller på annat sätt felaktiga.
Och som slutkanet: "In Sweden we do not were face masks. In Sweden we stay at home if we are sick!"
Bravo Anders Tegnell! Stamina var ordet..