Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Är inte detta lite överdrivet? Kollade i årsredovisningen i vår förening och där är intäkterna från lokaler ca 10% av de totala intäkterna, tror det är ganska representativt. Säg att hälften av hyresgästerna får problem så pratar vi om ett intäktstapp på ca 5%.
Visst enstaka föreningar har säkert större andel, men alla hyresgäster får ju inte problem där heller.
Många av restaurangerna och frisörerna har tappat nästan hela sin omsättning. Hoppas att vi kan återgå så snart som möjligt, men är det något folk sparar in på i kristider så är det just dessa tjänster.
Och många BRF:er i stan har byggt sin ekonomi på att de ska ha sina lokaler uthyrda. Det kommer bli tufft en tid framöver det är bara att inse.