2020-05-17, 23:11
  #298825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Bra brittiskt reportage från ett sjukhus om rehabilitering av covid19 patienter. De står i för ett enormt arbete att rehabilitera alla som varit allvarligt sjuka men blivit friska.

Kommer rehabiliteringen fungera i Sverige? Pratas inte så mycket om det här ännu men borde bli ett jätteproblem här med?


https://youtu.be/4Sujxp1Zy2I
Nej, det kommer inte att bli ett jätteproblem i Sverige, eftersom våra kloka myndigheter kommer att förklara att det inte finns något problem. Visst känns det bra att bo i Norra DDR?
Citera
2020-05-17, 23:11
  #298826
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
https://lab24.ilsole24ore.com/coronavirus/en/

13 dagar efter lättnad på lockdown så rapporterar Italien det lägsta {1.1%) antalet smittade hittills.
Länge kvar än men initiala tendenser pekar inte på att länder som öppnar upp kommer få liknande utveckling som Sverige har haft.

Det finns nånting som knäcker helt både dumma förnekare och suputen Giesecke (som ju är en dum förnekare).

När idioterna (mest ensamma incels som bara hatar människor och Sverige) säger att "höhöhöhhö länder som öppnar upp, de kommer gå emot en massaker höhöhöhöhhö" så glömmer de att aktivera hjärna helt.

Jo, för det dessa länder gör är att göra som ähhhhhhh svärje (ja, för det är svärje som har uppfunnit metoden med att öppna upp ROTFL). Så alla länder går i en fas där man, precis som i svärje, försöker leva igen efter lockdown.

Då så. Vad betyder det? Sker det en massaker i svärje? För det var ju det de trodde ju.
Länder som öppnar upp (dvs gör som svärje) går emot en massaker. SÅ även svärje är mitt i en massaker?

I dumma svärje dör det mycket folk varje dag. Men det har aldrig blivit en exponentiell tillväxt av fall (mest troligt för att förutsättnignar för exponentiell tillväxt inte finns i detta land).
Varför skulle det hända i dessa länder?
De har andra förutsättningar. De är mer tätbefolkat. SÅ där skulle det kunna gå sämre än i svärje.
Men det finns nåt som skiljer sig från svärje.
Jo, det är att de gör ALLT för att det inte ska öka med antal fall.

Flera länder har krav på munskydd.
Flera länder håller skolor fortfarande stängda.
Restauranger har för det mesta förbud mot att ta emot mer än typ 40% av antal platser.
Man kan gå till frisör bara om man bokar tid.
Och mycket mycket annat.

Alla länder har alltså en helt annan approach än dumma svärje.
Därför kommer dessa länder (som under tiden har mentalt förberett sej mer än svenskar som hela tiden fortsatte att gå till uteserveringar) att kunna hålla smittan till acceptabel nivå.
Och till skillnad från dumma svärje är det redan bestämt att om saker börjar se illa ut att man skapar röda zoner som isoleras.

Hela världen har alltid haft en approach och kommer fortsätta ha samma approach som svärje aldrig någonsin haft.

Slutsumman är att kukhuvud giesecke samt skitstövlarförnekare kommer än en gång att bli besegrade av sanningen som kommer gå mot dem och än en gång berätta hur dumma i huvudet de är och hur pass värdelösa de är som människor då de aldrig brydde sig om sina medmänniskor.

Förhoppningen är att kukhududena tegnell, giesecke samt alla dumma förnekare ställs inför rätta i Haag.
Citera
2020-05-17, 23:11
  #298827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Det skiter sig ånyo för lockdown förespråkarna således?

Dra mig baklänges på en mycket liten vagn!
Tendensen tyder väl mer på att striktare åtgärder initialt följt av nuvarande restriktioner kunde haft bättre effekt
Men, som sagt, lite tidigt att dra några definitiva slutsatser.
Citera
2020-05-17, 23:17
  #298828
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Vi får hoppas att det fortsätter så men logiskt är det då smittspridningen har sjunkit genom diverse åtgärder. Det finns förmodligen mycket färre smittade nu som kan sprida sjukan vidare. Dessutom vet de flesta vad det handlar om så risken att folk går runt bland folk har minskat.

Bortsett från sånt så har det alltid handlat om en snuttefilt för anhängarna av den svenska modellen. Det har alltid bara varit så att alla länder skulle drabbas lika illa. I det scenariot är det inte möjligt att kritisera den svenska modellen på samma vis...
Ja, det är ett lite annat läge och alla är medvetna och försiktiga.
Men jag tycker ändå det är anmärkningsvärt att det inte är någon ökning öht.
Citera
2020-05-17, 23:18
  #298829
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Man hostade och spottade på en47-årig kvinna som senare avled! Så lätt smittar det. Hon var på sitt arbete!

”Man i polisförhör - hostade på kvinna som avled

Brittisk polis har förhört en man med anledning av incident i mars där en 47-årig kvinna dog i covid-19 sedan en man medvetet hostat och spottat på henne. Kvinnans öde har uppmärksammats stort i Storbritannien.

Kvinnan arbetade på ett biljettkontor på Victoria station, en av Londons mest trafikerade järnvägsstationer. Hon befann sig i vänthallen när en man hostade och spottade mot henne och en kollega, samtidigt som han hävdade att han var coronasmittad.

Bägge kvinnorna insjuknade efter några dagar och den 47-åriga kvinnan dog 14 dagar senare på sjukhus. ”
Citera
2020-05-17, 23:23
  #298830
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
När man släpper viruset fritt blir smittspårning väldigt svårt då systemet blir överbelastat. Hela poängen med "lock down" är att snabbt komma ner till en nivå där smittspårning är genomförbar.

Möjligtvis kan it lösningar med mobilappar mm hjälpa i vårt läge. Men Tengele tror ju inte på appar för smittspårning....

Tror han uttryckte sig som att appar inte hjälper i nulägrt eftersom det saknas redurser att agera på resultatet. Det känns som att det är samma orsak till utebliven testökning. Jag är en av dim som tycker vi agerat hyfsat bra, utifrån omständigheterna. Men jag börjar tröttna rejält på uteblivna insatser exempelvis tester (både aktiv smitta och anti-kroppstester). Varför klarar vi inte att få igång detta? De flesta länder lyckas ju allokera resurser. Detsamma gäller skyddsutrustning. Det var förståeligt när skiten drog igång, men nu känns det mycket besvärande.
Citera
2020-05-17, 23:25
  #298831
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av madchance
Jag skulle säga tvärt om, smittspårning blir väldigt enkelt när så många är smittade. Man tar de enklaste fallen först, som familjemedlemmar, släktingar och kollegor t.ex. Självklart kommer man inte hitta alla, men det är inte så poängräkningen går till.

Det som räknas är hur många som kan förhindras att bli smittade per arbetad timme.



Han kanske har rätt, för nettoeffekten blir väl att folk slappnar av mer. Fast det vore ju bra för smittspårningsverksamheten...

Tengele säger att Sverige inte har resurser att smittspåra nu men när smittan går ner....


"Inte just nu eftersom smittspårning inte är något som sjukvården i Sverige hinner med i det här läget. De länder som har börjat med det har alla funderat på hur man ska hinna med när man har kanske tusentals fall som man måste hålla på med.

Det skulle kunna bli aktuellt längre fram när antalet smittade går ned och regioner har relativt få fall. Då kan Sverige dra nytta av att andra länder utvecklat applikationer, menar Tengell."

https://www.dalslanningen.se/2020/04/22/smittsparningsapp-inte-aktuellt-i-sverige/
Citera
2020-05-17, 23:25
  #298832
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Man hostade och spottade på en47-årig kvinna som senare avled! Så lätt smittar det. Hon var på sitt arbete!

”Man i polisförhör - hostade på kvinna som avled

Brittisk polis har förhört en man med anledning av incident i mars där en 47-årig kvinna dog i covid-19 sedan en man medvetet hostat och spottat på henne. Kvinnans öde har uppmärksammats stort i Storbritannien.

Kvinnan arbetade på ett biljettkontor på Victoria station, en av Londons mest trafikerade järnvägsstationer. Hon befann sig i vänthallen när en man hostade och spottade mot henne och en kollega, samtidigt som han hävdade att han var coronasmittad.

Bägge kvinnorna insjuknade efter några dagar och den 47-åriga kvinnan dog 14 dagar senare på sjukhus. ”

Jag kikade också på den uppdateringen när jag skummade igenom Aftonbladet, helt sjukt.

Läste för många veckor sedan att vissa ungdomar och kriminella här i Sverige betedde sig på samma sätt, i synnerhet när de kom i kontakt med polisen. Det kan inte tolkas som något annat än en fara för allmänheten och de bör bli behandlade därefter...
Citera
2020-05-17, 23:26
  #298833
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Tyvärr så skiter ju Tegnell konsekvent i det oumbärliga värdet av att testa i riktig omfattning,så de groteska dödstalen i riskgrupperna kommer fortsatt att rulla på.

Jag tror att Sverige till slut kommer att hamna som nummer ett på dödslistan.

Struntar man i att testa,framförallt nyckelpersonal..FORTFARANDE..så finns det bara en mycket logisk följd av det.

Tack FHM för den bredsidan.
Jag håller med. Antal smittade och dödsfall verka fortsätta med samma fart längre tid. Tillsist Sverige antingen blir tvungen att införa lockdown några månader för att få smittan under kontroll eller hamnar högst upp i dödsfall listan vilket är en katastrof för landet.
Tyvärr som det ser ut nu och med tanke på den rådande intelligent nivån hos FHM det senare scenariot verkar vara mer troligt.
Citera
2020-05-17, 23:26
  #298834
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roxyn
Någon läkare är ute I SVD idag och hävdar att man kanske är immun mot Corona även om man inte har antikroppar.

Låter det verkligen rimligt?

Forskning från Kina har visat att så faktiskt kan vara fallet.
Citera
2020-05-17, 23:28
  #298835
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pejpen
Tror han uttryckte sig som att appar inte hjälper i nulägrt eftersom det saknas redurser att agera på resultatet. Det känns som att det är samma orsak till utebliven testökning. Jag är en av dim som tycker vi agerat hyfsat bra, utifrån omständigheterna. Men jag börjar tröttna rejält på uteblivna insatser exempelvis tester (både aktiv smitta och anti-kroppstester). Varför klarar vi inte att få igång detta? De flesta länder lyckas ju allokera resurser. Detsamma gäller skyddsutrustning. Det var förståeligt när skiten drog igång, men nu känns det mycket besvärande.

Att inte agera proaktivt i början av epidemin är Sveriges stora problem. Men Tengeles flockimmunitetsstrategi krävde ju att smittan kom igång i "lagom" hastighet.

Så tror man fortfarande på flockimmunitet via smitta så kan man ju tycka Sverige gjort rätt.
Citera
2020-05-17, 23:29
  #298836
Medlem
IMBILDENs avatar
Jag är lite nyfiken på om alla som "hyllar Tegnell" och den svenska linjen själva är så särskilt sugna på att plocka upp sjukdomen.

När Tegnell säger att nästan alla kommer bli smittade. Hur känner ni då? Ni är inte oroliga över hur livet ska gestalta sig för äldre anhöriga? Tror ni Tegnell, Giseke, Löfven eller Hallengren fruktar att bli smittade av viruset? Resten av riksdagen? Om alla ska bli smittade, varför har då riksdagen decimerats till att hålla bara 51 ledamöter? Vore det inte bättre att alla 349 fick ställa upp sig på ett långt led och fick mottaga en hostning rakt i ansiktet av en Covid 19 patient så är saken avklarad sen? Vad finns att vänta på?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in