Citat:
Ursprungligen postat av
Waji
Tack för länkarna. Ska läsa dom för de där hade jag inte sätt.
Italien har det tufft och jag tror det landet kommer vad de landet som kommer få det tuffast gällande ekonomi utan tvekan.
De som kan rädda Italien är att de har väldigt fint land. Mängder av turister kan stötta upp landet och jag gissar på att EU skjuter in pengar.
Men det kommer ta tid.
PS I slutet av Mars skrev du? Ska vi gissa på att de har kommit ikapp ganska mycket. jag gissar på att det idag i maj skiljer sig under 1% ..
Tror du inte Grekland kommer att ha det ännu tuffare? De lever ju på turismen och hade redan innan Corona en statsskuld som heter duga..
Alla vill ha bidrag av EU, men nu har även tyskarna tröttnat ordentligt. Kranen kommer inte att öppnas hur som helst. Tyskarna vill njuta av sina pensionspengar själva. Inte bidra till sina slösaktiga grannars bättre leverne.
Finnarna vill absolut inte höra talas om några bidrag.
Vem vill betala?
Jag tror att även svetsaren har fått nog.