Citat:
Ursprungligen postat av
Lookalike
Följderna som har vidtagits motsvarar alltså på inga sätt den ringa höjning av dödsrisk som detta Coronavirus de facto innebär.
Vad har vi gjort?
Vi har sabbat ekonomin på ett globalt plan för i stort sett ingenting!
Vi borde alla be kommande generationer om ursäkt.Snacka om att fukka upp.
Må dem förlåta oss ty vi visste inte vad vi gjorde.
3600 döda så här långt och en sjukvård som har gått på max i två månader det är inte en bagatell. Hade man inte haft några åtgärder eller restriktioner hade vi haft ännu fler dödsfall. Hade alla länder världen följt Sveriges exempel hade det dessutom varit slut på läkemedel och utrustning globalt.
Faktum är att när Sverige avskaffade beredskapen så räknade man med att andra länder inte skulle göra detsamma.
Om vi tycker några tusen dödsfall i en plågsam sjukdom är en bagatell, varför bryr vi oss om att 300 dör i trafiken varje år till exempel. Eller att hundra blir mördade varje år. Det värsta är att många av de som har blivit friska inte verkar bli helt återställda. Eller så tar det lång i alla fall lång tid.
Framtiden vet vi inget om men säkert kommer fler att dö och om sjukdomen överlever sommaren kan det bli värre i höst igen.