Efter intervjun har flera menat att Paolo erkänt sig skyldig till oaktsam våldtäkt, då han själv uttryckt att kvinnan inte deltagit frivilligt.
Nu sällar sig Leif GW Persson, professor i kriminologi, till skaran.
– Det han säger kan faktiskt uppfattas som att han skulle gjort sig skyldig till oaktsam våldtäkt och där ä
r maxstraffet fyra års fängelse. Om den kvinna som han idkat sex har tagits hit med hjälp av människohandlare så är den springande punkten juridiskt om man med säkerhet kan anta att han vetat om det, säger GW i TV4:s Nyhetsmorgon och fortsätter:
– Men blir han upplyst om det, vilket han blivit, kommer han säkert säga att han inte visste det när det kommer till just henne. Men jag förstår att han är fullt upptagen med att rulla sig i tjära och fjädrar just nu.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/QoVve4/gw-om-paolo-roberto-kan-domas-till-4-ars-fangelse