Citat:
Ursprungligen postat av
divadnil
Måndagen den 18/11 kör han hem med hemtjänstens bil 5 ggr. En av ggr kör han kl. 11.47 från Walkeskroken 14a till sitt hem. På sidan 124 i fup ser man kartbild. En väldigt onödig omväg ser det ut som på kartbilden men nu är jag inte Uddevallabo så vet inte hur det ser ut i verkligheten med återvändsgränder o dylikt. Denna omväg går hur som helst bort till bäveån.
Om man står med bilen i färdriktningen enligt kartbilden, så är det inte helt orimligt att köra framåt och runt så som han gjort. Alternativet är att göra en vändning på gatan (relativt smal, så man får in och vända på en parkeringsplats längs vägen, och sen ut på Göteborgsvägen. Så nja, jag hade nog kört som Tishko.
Det är heller inte så smidigt att köra fram till Bäveån där. Det är inte så att det är dolt för omgivningen att köra fram till ån och dumpa något om man inte gör det mitt i natten dvs.