2020-05-15, 14:54
  #2305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Ja du, något i den stilen! Sen är det ju rätt märkligt att både han och hans tjej direkt går ut på instagram med en sån här oerhört privat sak. Men, men PR är ju allt för dessa kändisar....

Troligen någon väldigt speciell request Paolo hade - typ golden shower eller smisk med ridspö? Rätt onödigt med prostituerade annars, när man har en hälften så gammal fitness-snygging hemma i radhuset. Och inte lär det väl saknas trånande kjoltyg på jobbet och krogen heller, med tanke på hans kändisstatus?

Svårt att bryta vanor, han har säkerligen(vilket även normalt sett välinformerade personer långt bak i tråden har hävdat) köpt horor väldigt länge. Förmodligen ger det honom en kick att köpa och äga. Själv är lite kluven, vet inte om jag tycker att det borde vara olagligt men samtidigt så finner jag det troligt att han köpt sex av kvinnor utsatta för trafficking, förmodligen även gått igång på just det faktumet.
Dessutom finns det få jag önskar olycka mera än Paolo.
Citera
2020-05-15, 14:54
  #2306
Medlem
MonkMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xpander-
Är det riktig trafficking, dvs mot någons vilja, andra tjänar cashen, eller bara en deal mellan en man och en kvinna det gäller?

I ena fallet är det ju typ våldtäkt

I andra, något som andra människor egentligen inte har att göra med. vad vuxa människor gör i sängkammaren.

Svårt att se hur en prostituerad ung tjej från ett av Europas fattigaste länder skulle kunna hålla en lägenhet på den adressen om inte någon pimpade ut henne. Det är ganska givet att hon såklart inte lyx-fnaskar. Vidrigt av honom. Sen ska han sitta och tala ut i tv nu, om vad?
Citera
2020-05-15, 14:54
  #2307
Avslutad
Lol! "Den som sig i leken ger, den bör leken tåla". Den här mannen kommer att #metoo:as ihjäl. Fatta hur många numera eländiga och hämndgiriga kvinnor denna alfa-apan har lägrat genom åren! Mannen skulle ha legat lågt hela tiden, men hur skulle han ha vetat!
Citera
2020-05-15, 14:54
  #2308
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dirtydave82
Mycket vill ha mer. Kan inte förstå varför man i Paolos position som en av Sveriges största kändisar med så mycket att förlora går och köper sex, säkerligen upprepade gånger. Risken är för hög, speciellt med ett känt ansikte ute bland prostituerade. Han kunde väl skaffat en vanlig KK vid sidan av sin vanliga pingla?

Men visst, sex köp borde nog legaliseras och skattas eftersom det aldrig kommer försvinna.

Det är väl lätt att förstå om hans tjej inte vill sära på benen för honom. Hennes skuld är också enormt stor i det här. Hade hon varit mer villig och gett honom det han ville ha, hade han inte behövt gå till prostituterade.
Citera
2020-05-15, 14:54
  #2309
Medlem
Mongoprofetens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hurt-Åke
Han sa inte så mycket. Meningslös intervju. Han sitter i soffan och ser skamsen ut. Förstår inte poängen med den.

Det var som fan, så det var Paolo Roberto. Väldigt märklig intervju. Han ser rätt så sliten ut. Man undrar vad det är som har hänt? Är han nyskild? Börjat missbruka något?
Citera
2020-05-15, 14:55
  #2310
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Han kör väl med den enda taktiken möjlig i det här läget. Folk kanske skulle respektera honom mer om han stod upp för det. Säga att lagen är piss osv. Men just detta med att rädda sina kontrakt sina företag är det ju bara detta som kan funka. Anspela på han var utsatt som barn, det är självskadebeteende. Nästan som han suttit hela natten med en PR-expert.


Ja det var nog lite en panikreaktion. Han ville förekomma alla journalister och andra som skulle ha grävt fram att det var Paolo som köpt sex. Få se om tv4 lägger ned hela "Farmen" som han var programledare för under kommande säsong , precis som de gjorde med Martin Timells program.

Tröttnat på farmen men tycker synd om deltagarna.

Känns lite fånigt o kalla det för självskadebeteende dock, ungefär som Jonas Gardell som gråter ut 30-40 år senare att han var mobbad som tioåring. Efter ett tag får man släppa det o gå vidare.
Citera
2020-05-15, 14:56
  #2311
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Han antyder ju det redan i instagram-inlägget.



Förmodligen kommer han berätta något i stil med att han drabbades av något mycket svårt när han var liten, kanske övergrepp, och hur uppväxten i Sverige varit svår för en "svartskalle" och hur han alltid utsatts för rasism.

Mm, blir spännande att se hur domen blir av allmänheten och branschen. Detta kanske är helt rätt att gå.

Du hade rätt han skyller på övergrepp i sin barndom, ganska klockren analys av dig där, frågan är om media köper det? han säger även att det var första gången.
Citera
2020-05-15, 14:56
  #2312
Medlem
torskentorskenssons avatar
Kan någon förklara för mig hur en sån här razzia går till? 11 män greps alltså i en lägenhetsbordellsrazzia.. Var alla 11 män där samtidigt? Satt de i ett väntrum tillsammans när insatsstyrkan stormade in? Hade de munskydd mot corona? Paolo måste ju varit rädd att någon av de andra torskarna skulle känna igen honom? Hur stor var lägenheten? Var det en etta där alla satt och tittade på medan de väntade på sin tur eller en stor femma med massa rum och prostituerade?
Citera
2020-05-15, 14:57
  #2313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regnpojken
Jaså vad har Jordan Peterson gjort som är så moraliskt förkastligt?

Googla själv latmask. Sen får du avgöra.
Citera
2020-05-15, 14:57
  #2314
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av femtaliess
Så fort en kändis åker dit så är det alltid första gången, första gången jag testade kokain, första gången jag körde full, första gången jag knullade en hora osv. Antingen har kändisar en otrolig otur eller också, mer troligt, ljuger dom

Om ett år från idag .. fortsättning följer (torskfiske)

Visst, Paolo kan vara trevlig och rolig, men ynkliga 1500spänn, han har väl råd
att ta på sig spenderarbrallorna att gå "All In" om han var så jvla kt på ett fnask,
men nu är han rökt som en Böckling, sorry Paolo. men hon följde ju lagbalken
alla fall och hoppas verkligen att hon får behålla dessa 1500 Swedish Crowns
__________________
Senast redigerad av one4two 2020-05-15 kl. 15:00. Anledning: text
Citera
2020-05-15, 14:57
  #2315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av intermittentexplosivitet
Haha, det är som en sketch: "Eh...jag har köpt sex. ...Det är första gången, ja"

Herre Gud!

Har TV4 tappat all ”damagecontrol”???

Sjukt att se Paolo Roberto sitta som en Monty Pyton-figur i tv-soffan.

Det där måste vara ett av tv-historiens största skämmskuddar.

😅😇
Citera
2020-05-15, 14:57
  #2316
Medlem
nickomyras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fittheligeande
Hur kan han vara så puckad? Visst illa nog att han gör något sådant när han är gift och har barn. Men en kändis som han behöver ju egentligen aldrig köpa sex för att få ligga.

Han kan nog få hur mkt tjejer som helst i säng . Måste nog vara nåt med just grejen att köpa sex .. makt ? Spänningen , kicken att man kan råka åka fast .
Hans ADHD som ofta gör att när det blir för lugnt och för tryggt och för bra så gör man något för att skaka om och få lite kaos .
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in