Citat:
Ursprungligen postat av
kraftfoder
Rent psykologiskt kanske det behövs en upplättning, då ensamhet bland exempelvis våra äldre tär hårt. Men vi ska hela tiden komma ihåg, att vad media än rapporterar vad som "ska bli tillåtet", inte har varit förbjudet någon gång. Generellt sett, förutom det där med max 50 pers, vilket kvarstår.
Vill man dra till någon annan del av Sverige, har detta gått bra hela tiden. (På egen risk, räkna inte med hjälp i annan kommun/annat landsting/region) Även om Lövén med flera säger att "nu är det okej att åka bil upp till två timmar från hemmet", eller vad han nu sa. Antar att med trafikstockningar innebär det kanske en mil eller två i våra storstäder.. (Det sista var naturligtvis en skojsamhet från min sida, sorry).
Personligt ansvar hoppas jag folk klarar av att ta, så de inte går bananas efter de nya råden. Då kommer vi få en smittspridning som heter duga!
(Det är tyvärr både lite si och lite så gällande personligt ansvar hos vissa, räcker att några enstaka skiter i sitt ansvar, så utökas eländet.)
Nej, det är inte förbjudet i den meningen att du kastas i fängelse om du bryter mot restriktionerna.
Men det är trots allt skarpa restriktioner som vi i Sverige följt väldigt väl i stor utsträckning. Och det börjar nu märkas på den äldre befolkningen. Och när det nu går upp för både dem och alla andra att smittan är här för att stanna i år framöver så måste man såklart hitta en annan lösning och andra rekommendationer.
Det är i grunden mycket BRA att både de äldre och andra följer myndigheterna avrådan. Därför är det också upp till myndigheten att förändra rekommendationerna och inte till individen att bryta de redan befintliga restriktioner.
Ja, du fattar säkert vad jag menar
Finns ingenting som tyder att vi skulle få en smittspridning som heter duga bara för att vi reser om vi gör det med sunt förnuft. I egen bil och håller social distansering och allt det där. Speciellt inte nu när smittan jämnats ut i hela landet eftersom Sthlm gått ner så pass mycket och äver regionerna runt Sthlm.
Med en jämn spridning så finns det ju ingen anledning att avråda ifrån inrikesresor. Mer än till kanske Gotland som ju annars kommer bli otroligt utsatt i Sommar och som inte har en sjukvård som klarar av den anstormningen.
I början av Juni kommer båda dessa rekommendationer att förändras. Va så säker.