Nu är en person i Pence staff också bekräftats smittad. I går var det en av Trumps personer som bland annat serverar honom mat som uppgavs vara smittad.
https://www.youtube.com/watch?v=rtzAgHFHyNw
Dessa testas ju naturligtvis oftare än vanligt folk. Kayleigh McEnany eller vad hon heter sa ju i går att det inte är så stor mening med att testa alla vanliga för då skulle man behöva testa dem igen om en timme. Vilket är ett helt rubbat uttalande enligt mig. Naturligtvis kan man ju inte testa alla amerikaner varje timme dygnet runt. Så det var ju enbart ytterligare ett absurt påstående från Trump administrationen. Att hon sen hade med sig sitt fem månader spädbarn till Vita Huset är en annan konstig sak med henne. Som om hon inte riktigt tar det här på allvar.
Var går gränsen för vad Vita Huset klarar? Det hela är ju underadministrerat redan som det är för att Trump ska ha få personer omkring sig som han kan styra fullt ut. Så när blir det stora problem för USA?
Vad är det första som ryker för USA om administrationen drabbas hårt?