2020-05-08, 19:21
  #285109
Medlem
.Dostoj.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Tycker det ser ut som att den är något fallande, men vi får se.


Något stabil skulle jag vilja säga. Inte direkt påtagligt fallande likt många andra länder. Titta på siffror per capita så förstår du varför. Ej att förglömma i detta kalla land, är att vi ogärna pratar om död och obekväma saker. Till skillnad från sydligare breddgrader där man vågar prata om död, elände och allt som är helvetesjobbigt. Men i Sverige ska vi vara behärskade utåt sett, svala och förmedla ett lugn. Bara i detta finns ett hyckleri och mörkertal och denna 'högt i tak' mentalitet existerar inte alls.
Citera
2020-05-08, 19:21
  #285110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pundarTrasan
Men då kan vi ju kolla på Finland som har 200 döda och jämföra med Sverige som har 3000+ döda i nuläget. Men eftersom att det är gamlingar som dör och de flesta unga inte blir speciellt allvarligt drabbade så gör det tydligen inget.

En till sak. Jag tror inte ens att vi tjänar på detta ekonomiskt. Detta är nog även en ekonomisk förlust. Hade vi infört maximala restriktioner och åtgärder från dag 1 så hade vi nog inte ens behövt 50 eller 500 person regeln nu. Nu istället kommer vi dras med de här restriktionerna i en evighet. Lurat oss själva.

Det var ju just jämförelser med andra länder som vi inte diskuterade.

Däremot håller jag med om din andra punkt, till 100%.
Tror att regeringen kan räkna ut det också.
Dock är vi två månader för sent ute med att ändra oss...
Nu finns det tyvärr ingen annan väg.
Citera
2020-05-08, 19:24
  #285111
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snuttis
Breakthrough.





Israel (Israel Institute for Biological Research (IIBR)

Samt.

Holland (Berend-Jan Bosch Mfl @ Utrecht University)




Offentligör att de isolerat/tagit fram verksamma "monoklonala antikroppar" vilka visat sig radera Corona i provrör.

Nu väntar tester på försökspersoner, forskare över hela världen är positiva -kallar upptäckten ett viktigt genombrott.

Israel går ut med att de just nu sökt patent samt tillverkare för uppskalning/distribuering.



Länk till Hollands publicerade rapport [4 maj 2020] :

https://www.nature.com/articles/s41467-020-16256-y


Note for the press:

On May 14 2020 at 7:00 - 8:00 PM CEST (Central European Summer Time) we organise an online press conference for journalists in which Berend Jan Bosch will further explain his research

https://www.uu.nl/en/news/researchers-report-discovery-of-antibody-that-blocks-infection-by-the-novel-coronavirus-sars-cov-2





https://www.youtube.com/watch?v=rm_6sO8cGuk
https://www.theguardian.com/world/2020/may/05/israel-netherlands-studies-claim-progress-in-covid-19-antibody-trials
https://www.nytimes.com/reuters/2020/05/04/world/middleeast/04reuters-health-coronavirus-israel-treatment.html

Försökte läsa holländska rapporten. Men måste säga att jag är för dum för att fatta den. Förutom att man hittat antikroppar som blockat viruset. Men har vi inte vetat ett tag att man bildar antikroppar?
Citera
2020-05-08, 19:24
  #285112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av assurbanipal999
Nja, Spanien har ca 5 döda per 1M bara idag.
Mexiko har typ 2 per 1M.
Och USA typ 1 per 1M.
Medan Sverige har 13 per 1M.

Så per capita har Sverige idag mer döda än de länderna.
Vet inte om det finns en sida som visa antal döda sensate dygnet per 1M.
Men misstänker Sverige kan vara först i världen på den.
Vad är det då som de andra länderna har kraschat hela världsekonomin för?
Om det är värst här i hela världen och de flesta svenskar inte är drabbade alls.
Då är det nåt som inte stämmer.
Tänk om det kommer en riktig pandemi.
Citera
2020-05-08, 19:24
  #285113
Medlem
Minns ni att A.T. påstod att kurvan planat ut vid 40 döda/dag, sedan 45, för att plötsligt bli 60....

Statistik används som beslutsunderlag inom företag OCH DÅ MÅSTE GIVETVIS STATISTIKEN VARA RÄTT.

Jag vill veta om FHM hade vidtagit andra åtgärder OM DE VETAT HUR DET VERKLIGEN FÖRHÖLL SIG ?

Om inte, vill jag veta vad de använder statistiken till ?

Enda användningsområdet är att föra svenska folket och kanske S, C, MP och L bakom ljuset.

Tar vi dessutom in SCB s statistik ang. "överdödlighet" då blir det riktigt intressant.


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.scb.se/om-scb/nyheter-och-pressmeddelanden/artusendets-hogsta-dodstal-uppmatt-i-sverige/&ved=2ahUKEwizv_iK3aTpAhWOoBQKHcDzBc0QFjACegQIBRAO &usg=AOvVaw1HCJF45CEeVdaARsabVfvF
__________________
Senast redigerad av curlingstaten 2020-05-08 kl. 19:28.
Citera
2020-05-08, 19:24
  #285114
Medlem
Kvantskallens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Räknar man de sju föregående dagarna eller sju dagar centrerat kring den dag som anges?

Du räknar bakåt från det senaste värdet. Seriens längd är upp till dig beroende på vad du vill/önskar se. Varje "dag" ett nytt värde tillkommer så "hoppar" din serie en tidsenhet framåt och det äldsta värdet i serien tags bort. Långa serier ger långsamma förändringar av det du mäter. Korta serier snabba förändringar.
Citera
2020-05-08, 19:24
  #285115
Medlem
-tramS-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Muadaram
Så antagligen är siffran ännu högre!
Nej, aldrig på en fredag.
Citera
2020-05-08, 19:24
  #285116
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Borde inte någon ställas till ansvar för detta?

Angående "Berga äldreboende" som då drivs utav privata intressen..(A&O Temabo AB), där då 27 av 96 dött. Vet att ett äldreboende i Finland som är drivs utav Attendo pekas ut..

Skulle varit intressant att sett på statistik angående corona dödsfall. Kommunalt vs. privat drivet i boenden. Men det är väl inget pressen och beslutsfattare har något intresse att gräva i : Man är enbart en utgift då !
Citera
2020-05-08, 19:25
  #285117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Men om eftersläpningen lägger på en massa döda på denna vecka då, inom 12-14 dar?

Då har vi ju bara "lurat oss själva" att tro att det var så pass "få" denna vecka? Känns som vi haft den effekten förr, pga eftersläpningen.

Försöker inte vara näsvis, försöker bara förstå vari hoppfullheten ligger. Vill också att det skall vara sant att denna vecka är nedåtgående i verkligheten!

Nej, så funkar det inte!
Platz registrerar dagens tal. Dvs senaste 7 dagarnas medeltal. Där kommer ingen efterrapportering.
Det är FHM som registrerar per dödsdag.
Det är därför som FHM ibland hävdar att det dog tex 60 en viss dag, men platz mfl säger kanske 80 eller något annat tal
Citera
2020-05-08, 19:25
  #285118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wint3riscoming
Seriöst, kan vi inte bara släppa en bombmatta över Stockholm.


Three Swedish nationals currently visiting Greece have been tested positive to COVID-19. They were in 14-day quarantine in a hotel in Glyfada suburb of South Athens. They had arrived from Stockholm.

According to Alpha TV, one of them, a 20-year-old, fell ill with respiratory difficulties. he was tested positive and transferred to the hospital. More tests were conducted and two of his compatriots were found positive as well.

https://www.keeptalkinggreece.com/2020/05/08/swedish-nationals-tested-positive-covid-19-glyfada-athens/#.XrV8z1nh638.facebook
Tur för dem att de blev sjuka i Grekland. Då får de åtminstone vård, istället för rådgivning via 1177 fram till sista andetaget.
Citera
2020-05-08, 19:27
  #285119
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hew18
Men det är ju som sagt bara rapporterade fall. De fattigare folkrika länderna, testar knappt och har inga bra system för registrera alla.

- Så kan det förvisso vara. Men jag tror inte att det är hela förklaringen till den astronomiska skillnaden i rapporterade dödsfall mellan Sverige och många länder i Afrika.

Hela afrikanska kontinenten sammanlagt, har rapporterat 2115 dödsfall i Covid-19. Sverige har rapporterat 3175 dödsfall.

Jag misstänker att även ifall Afrikas rapportering skulle vara helt perfekt, så skulle Afrika ha mycket finare siffror än Sverige, beträffande dödsfall per befolkningsmängd.

Citat:
Ursprungligen postat av Hew18
I verkligen så lär de vara värst drabbade, bara att det inte syns i statistiken än.

- Jag tvivlar. Vad får dig att tro att fattiga länder har drabbats hårdare än Sverige?

Anser du att det är helt otänkbart att Sveriges extrema siffror beror på att Anders Tegnell har valt en usel strategi?
Citera
2020-05-08, 19:29
  #285120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Men om eftersläpningen lägger på en massa döda på denna vecka då, inom 12-14 dar?

Då har vi ju bara "lurat oss själva" att tro att det var så pass "få" denna vecka? Känns som vi haft den effekten förr, pga eftersläpningen.

Försöker inte vara näsvis, försöker bara förstå vari hoppfullheten ligger. Vill också att det skall vara sant att denna vecka är nedåtgående i verkligheten!

Bekräftat smittade är inget att gå på eftersom man testar olika.

Döda är inget att gå på pga eftersläpning.

Dock tycker jag antal vårdade på IVA och sjukhus överlag är bra siffror eftersom de uppdateras "live" och det har ju sjunkit lite. Sen tror jag det kommer öka när det blossar upp i andra städer men minskat i Stockholm iaf.

Jag som tror våra grannländer kommer få stor (men långsam) spridning tror såklart att Skåne också kommer drabbas ungefär lika som Stockholm hur mycket de än tvättar sig
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in