Citat:
Ursprungligen postat av
futuro
Jag förstår inte varför media ens publicerar så dumma uttalanden som Giesecke gör?
"Alla kommer att bli smittade"
Men, det är stor skillnad att bli smittad idag eller kanske i höst? De talar om att viruset muterar troligt till det snällare. Då vill man ju vänta med att bli smittad.
Eller, att det faktiskt kommer fram ett vaccin. Eller en medicin? Eller något som kan lindra och bota. Då vill man ju vänta med att bli smittad.
Kan också tänka sig att vi lär oss mer om viruset för varje dag som går. Kanske sätter det sig i reproduktion, kanske man aldrig blir av med det och att det kan blossa upp, då vill man ju vänta med att bli smittad.
Kanske det muterar, och man blir smittad idag, men kanske blir smittad igen med nya mutationen senare? Då vill man ju vänta med att bli smittad.
Precis, det är alldeles självklara resonemang. Men så får man inte tänka i Sverige för då är man elak och ond och hatar Sverige och förstör för landet. Men enkla slutsatser är att man kunnat spara flera tusen liv redan genom att hålla nere smittan som våra grannländer. Vi vet inte om viruset kan bli snällare, få udden borttagen, om det kommer vaccin osv. Minsta mer beskedlighet innebär färre döda, färre på intensivvård och färre på sjukhus. Det är helt riktigt. Då ska ansvariga stå till svars för att ha låtit tusentals och åter tusentals dö helt i onödan medan andra länder gjort helt rätt, inklusive alla våra grannländer.