Citat:
Ursprungligen postat av
Haloumi
Nope. Det är bara du som blir arg av frågeställningen.
Jag har personligen pratat med många äldre, och nästan alla av dom resonerar på det viset. Att hela landet inte ska stängas för deras skull, dom jag pratat med har varit kring 80-85 år.
Förlåt om du blir arg eller ledsen av det. Men det är verkligheten.
Jag tycker ändå vi borde haft bättre skyddade äldreboenden. Oavsett.
Och du är förmodligen ensam om att pratat med äldre tror du? Jag kan intyga att det finns en hel del som tycker situationen är rent av för djävlig utöver det så drabbar detta inte enbart äldre, jag känner personligen flera personer i 50 års åldern som blivit riktigt sjuka av detta var av en ligger nedsövd i respirator sedan 2 veckor bakåt som uppenbarligen har ingen av dessa blivit smittade i något äldreboende.
Utöver det återigen det handlar inte om att stänga för deras skull utan för allas skull, men som sagt det är vid det här laget uppenbart att din slutledningsförmåga stannar vid nästippen.
Och ja det är fruktansvärt frustrerande att försöka argumentera med personer med nedsatt intellektuell förmåga och uppenbarligen är jag trött och har låg tolerans för idioter så lämnar detta forum för dagen nu.