Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
En smittspridning som efter en tids ökning kommer att ligga högre än den som Sverige har nu, och definitivt högre än den vi kommer att ha i mitten av juni. Detta kommer att fortsätta tills lockdown länderna nått en flockimmunitet på 30 procent.
Det är en märklig missuppfattning (antagligen ett rent önsketänkande) att andra länder med nödvändighet kommer att få en "andra våg". Sverige har, trots mycket begränsade restriktioner, ett reproduktionstal under 1, vilket betyder att pandemin är stabil eller på tillbakagång. Länder som har varit nedstängda kommer givetvis inte helt plötsligt ge sig ut och hosta vilt på varandra. Snarare kommer de att öppna upp långsamt tills de når en nivå av restriktioner liknande den svenska med ett reproduktionstal under men nära ett. Hade Sverige gjort likadant hade vi, såhär två månader senare, kunnat vara tillbaka på "svenska" restriktionsnivåer men med några enstaka dödsfall per dag istället för ett hundratal dödsfall per dag.
Citat:
Ursprungligen postat av
FrankIsBack
Ola är i allra högsta grad vetenskaplig och refererar ofta till olika forskningsrapporter.
Du vet de där rapporterna som du i din bias undviker till varje pris, tex de om munskydds begränsade förmåga att skydda mot covid och flockimmunitetens förtjänster.
Det finns inga vetenskapliga källor som visar att munskydd hjälper till att stoppa smittspridningen av coronavirus. Men ibland får man helt enkelt förlita sig på sunt förnuft.
Jag antar att du känner till liknelsen med fallskärmshoppning. Det finns inga vetenskapliga studier som visar att det hjälper att ha fallskärm när man hoppar ut från flygplan. Av den enkla anledningen att man inte kan göra randomiserade studier där man slänger ut ett visst antal människor från flygplan med fallskärm och ett visst antal utan fallskärm och jämför hur många som överlever. Trots denna brist i forskningen så väljer de flesta att ha fallskärm på sig när de hoppar från ett flygplan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Det är lönlöst att försöka att påverka de politiker utomlands som fallit offer för flockmentalitet. De kan bara övertygas av den empiriska verklighet som kommer att visa sig i mitten av juni. Och även då kommer dessa, egenhändigt hjärntvättade, politiker ha svårt att få poletten att trilla ner.
Den svenska uppfattningen att nedstängningar leder till ekonomisk katastrof är ganska märklig. Det är inte som att omvärlden har stängt av sina ekonomier helt och fullständigt. Alla som kan arbetar hemifrån, precis som i Sverige. Precis som i Sverige har alla primära näringar och de flesta sekundära producerat som vanligt. Den huvudsakliga skillnaden mellan Sverige och övriga Europa är att i Sverige har nästan all basal serviceindustri fortsatt vara öppen. Men det ekonomiska värdet av att hålla igång ett antal caféer och frisörer torde vara tämligen litet. De stora ekonomiska förlusterna kommer sig av den kraftiga minskningen i internationell handel och internationella investeringar. Det är områden där ett exportberoende land som Sverige drabbas hårdare än andra. Det är alltså ingen vågad gissning att Sverige kommer att drabbas hårdare ekonomiskt av den här pandemin än andra länder.