Citat:
Ursprungligen postat av
rawjudge
Inte så övertygad om att man kunde gjort något tidigare - De här kommer bara börja om i sommar /hösten för dom utan immunitet.
Visar sig den här medicin vara något äre inte heller säkert att den kunde vara till nyttan för dem äldre som är för de mesta chanslösa mot den här sjukdomen oavsett.
Kommer ta långtid innan man får ut den här medicin på den nivå som behövs oavsett tyvärr
Men du, vi har nu efter en viss tid hunnit få välfungerande antikroppstester som kan testa vårdpersonal, adekvat skyddsutrustning och information har hunnit nå ut bland annat. Det tillsammans med hyfsat fungerande antivirala läkemedel kommer att kunna ges i sommar och höst. Det är givet att om regeringen hade agerat kraftfullare Dag 1 för att inbromsa spridningen så hade inte dödstalen behövt bli så stora om de agerat för att vinna tid. Men återigen, det är detta som framförallt inte sossen förstår. Hade regeringen agerat tidigt för att vinna tid hade Adam Alsing kanske levt idag. Och andra.