2020-05-04, 19:28
  #277813
Medlem
magpests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Jo, det kan man då COVID19:s släkting hos fladdermössen bär endast 95% likhet vilket innebär ett mutationsgap på minst 20-40 år.

Jag skulle tro ännu längre och att det har skett genom rekombination med andra virus. COVID19 är nämligen väldigt stabilt då det finns en "korrekturläsning" som kasserar felaktiga kopior vid transkriberingen av RNA:t. Av samma skäl utgör det den största svårigheten vid framtagning av antivirala av klassen nukleotid/nukleosid-analoger tyvärr.

Ja, kända coronavirus hos fladdermöss. Har man testat exakt alla fladdermöss i hela världen? Jag skrev ett inlägg om induktion. Vilket flög dig över huvudet verkar det som. SARS-CoV-2 uppvisar 95-96% likhet med kända coronavirus hos fladdermöss!
Citera
2020-05-04, 19:29
  #277814
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Det är ingen åsikt. Det är FAKTA.

Sjukvården har klarat detta väldigt bra. Inte en enda gång har det varit i närheten av fullt. Vilket var målet från början.

Det är FAKTA. Vare sig du vill det eller inte.

Det handlar inte om åsikter.

Kanske skall du läsa denna artikel i DN. Ger inte precis samma bild som du framställer.

"Läkare: Vi tvingas till hårda prioriteringar"

https://www.dn.se/sthlm/lakare-vi-tvingas-till-harda-prioriteringar/

"Det finns fortfarande intensivvårdsplatser lediga, enligt sjukhusledningen på Karolinska och Region Stockholm, och felaktiga prioriteringar utreds nu av Inspektionen för vård och omsorg.

Samtidigt larmar flera läkare på Karolinska till DN att prioriteringarna är så hårda att patienter dör i onödan."


– Vi tvingas låta människor dö framför våra ögon, säger en läkare.
Citera
2020-05-04, 19:32
  #277815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Var har du läst det, en ding ding värld?



Du skrev att man inte använder munskydd i andra länder vilket är fel. I många länder är det lagstadgat, ex. i Japan.

I 98% av länderna så sysslar man inte med sånt trams.
Citera
2020-05-04, 19:32
  #277816
Medlem
** Veckans uppdatering av dödsstatistiken från SCB **
Detta är alltså från senaste datan från SCB(idag)...

Årets säsong sett från 1 januari hade alltså ett underskott av döda jämfört med medeltalet(2015 tom 2020) på -1500 personer men när Coronan kom till Sverige förvandlades underskottet raskt till ett överskott av döda och som 27 april var på ca +1000 stycken enligt SCBs senaste siffror. Men fortfarande saknas det 500 döda till för att nå toppåret 2018 som hade ett dödsöverskott på +1500 stycken.
https://www.bildtagg.se/file/ajtfx0m043e74gaatvuetd22

Den 15 april var dagen med högsta dödsöverskottet på +148 döda, men sedan har överskottet/dag minskat allt eftersom efter det och börjat närma sig +-0. Sista dagarna av statistiken är i och för sig inte tillförlitlig MEN det känns ändå som att dödsfallen jämfört med medeltalet går ner i slutet av grafen(27 april).

Att dödsöverskottet/dag verkar närma sig 0 fast Coronautbrottet fortfarande pågår kan verka absurt och de förklaringar man kan tänka sig är…
1. En väldig eftersläpning av data från SCB som då skulle förklara nedgången
2. Människorna tar det lugnare i Sverige just nu, utsätter sig inte för lika farliga saker längre, som exempelvis att resa, motionera och att genomgå operationer etc etc
https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/befolkning/befolkningens-sammansattning/befolkningsstatistik/pong/tabell-och-diagram/preliminar-statistik-over-doda/
Citera
2020-05-04, 19:32
  #277817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Bättre att hålla avstånd som vi ska göra.

Distans + munskydd var det du svarade var tveksamt.

Menar du då att distansering blir mindre effektivt med munskydd eller fungerar munskydd sämre pga distansering?

Nyfiken på hur du tänkte där.
Citera
2020-05-04, 19:32
  #277818
Medlem
FrankIsBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Du yrar igen.

Norge, Finland, Danmark -- ska det vara så svårt att fatta? Inte i närheten av Sveriges skenande dödssiffror. Masslakten av åldringar har helt uteblivit hos våra nordiska grannar. Dessa är jämförelseobjekten då vi har samma förutsättningar och fick smittan samtidigt.

Vi har verkligen inte samma förutsättningar, vare dig beträffande kultur, etnicism, area, befolkningsstorlek, geografiskt läge, antal länder vi gränsar mot, politik eller kynne.
Citera
2020-05-04, 19:33
  #277819
Medlem
Richard-IIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av different_trip
Det finns spaltmeter med forskning som visar på hur munskydd minskar smittspridningen radikalt så att du nitpickar en rapport där man ifrågasätter konsensus säger inte ett skit.

Ungefär som rapporten från Harvard säger vi gör rätt medan i princip resten säger att vi gör katastrofala misstag.

Men nej, det är inte alls säkert att ”outbildade FBare” vet mindre. Det är bara att blicka mot FHM så ser man att de vägrade erkänna asymtomatisk smittspridning trots alla rapporterna som dök upp.

Då vet faktiskt dessa outbildade nollor på FB bättre, rent objektivt då.

Jag tror säkert att den läkaren är mycket väl medveten om den positiva effekten av munskydd men hen förstår också att den knappa utrustningen man har gör bäst nytta på en covid-avdelning och spelar ner riskerna för att det inte ska bli en diskussion. Det är ändå inte aktuellt att använda utrustningen för de patienterna.

Ingen nitpicking alls:

”New guidance from the World Health Organization released on Monday says healthy people don't need to wear face masks and that doing so won't provide added protection from the coronavirus.

There's some evidence that caretakers of infected people can protect their health by wearing masks, the WHO guidance said, but "there is currently no evidence that wearing a mask (whether medical or other types) by healthy persons in the wider community setting, including universal community masking, can prevent them from infection with respiratory viruses, including COVID-19."


Men nu lägger jag ner den här diskussionen. Det går inte att argumentera med fakta med de som inte vill läsa igenom eller ta till sig fakta som finns.
Citera
2020-05-04, 19:33
  #277820
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Lögn och förbannad lögn.

Du ljuger. Ingen har nekats vård pga Covid-19 så de avlidit pga detta. Om detta hänt kommer den läkaren att bli anmäld.

Du ljuger.

Du menar att DN ljuger. Du får anmäla DN för denna i dina ögon, "falska" artikel.
Citera
2020-05-04, 19:33
  #277821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Verkligen inte. Vi har fortfarande gott om sjukvårdsplatser i Sverige. Det blir ju inte mer sant bara för att du upprepar samma lögn.

Presenterades senast idag klockan 14.

Du sitter alltså på flashback hela dagarna och sprider din dynga och dina lögner och ditt sverigehat på det här sättet?

Va fan håller du på med egentligen?
Bra att du nämner att det fortfarande finns vårdplatser. Som de tjuvhåller på, i det fall särskilt utvalda personer oavsett ålder skulle insjukna.

Kan du då svara varför dessa lediga platser inte används till de människor som selekteras bort i åldringsvården?

I dagens Sverige är det pallativ vård när folk kvävs till döds ensamma i ett rum utan att ens få syrgas. Skäms på dig som envetet försvarar de hjärtlösa personer som är ansvariga för denna politik. En hantering som kallas sjukvård i det humanistiska konungariket..
Citera
2020-05-04, 19:33
  #277822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av marcarolo
Klart att man inte kan fixa allt på en månad. Håller helt med. Men man har ju egentligen inte ens försökt att göra något. Det enda är besöksförbud som kom alldeles för sent. Och precis som du säger egentligen onödigt då smittan spreds genom personalen. Tror inte heller att man hade lyckats hålla smittan borta. Men att man inte ens försökte är bara så sorgligt.

Italien/frankrike/spanien går ju in i fas 2. Det är fortfarande lockdown men inte 100% längre. Inga restauranger/barer öppna. Knappt några butiker öppna. Du får inte träffa vänner - bara familjen. Smittan/dödsfall åtminstone i italien är väldigt låga nu. Ingen stor smittspridning.

Jo, man försökte ju med lockdown i enbart Lombardiet. Men det blev för svårt. Tyvärr skulle ju folk fly lockdown och sprida smittan på det sättet. I Lombarditet var man helt enkelt tvugna till att dra i nödbromsen. Tyvärr stannar hela tåget även om det bara är en vagn det brinner i.

Sånt där förstår jag mig inte på. Om man nu vet att det är försent och att en åtgärd inte kommer att bibringa någon önskad effekt (men en massa oönskade), varför i hela fridens namn genomföra det?
Att bestämma om nya regler som försvårar människornas dagliga liv och försörjning bara för att ha ”gjort något” låter ingen vidare.

Sen är jag förvånad att man ens övervägde lockdown med tanke på hurdana italienare är. De är inte tyskar..

När man införde en regel om att endast jämna registeringsnummer fick åka in till centrum varannan dag och ojämna varannan (av miljöskäl) – då införskaffade alla dubbla registeringsnummer..

I Finland öppnar man först biblioteken. Sen i början av juni restaurangerna. 70+:are får även i fortsättningen isolera sig hemma.. Och man vädjar till folk att inte ordna några familjemiddagar eller fester.
Citera
2020-05-04, 19:34
  #277823
Medlem
IVO granska nu Stockholmssjkhusen.

Citat:
Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) utökar tillsynen av prioriteringar inom intensivvården i Stockholm.

Granskningen har tidigare gällt Karolinska universitetssjukhuset, men nu ska samtliga akutsjukhus granskas.

https://www.dn.se/sthlm/ivo-granskar-prioriteringar-pa-samtliga-akutsjukhus-i-stockholm/
Citera
2020-05-04, 19:34
  #277824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av marcarolo
Det är ju du som tramsar och snackar om noll effekt.

Alla restriktioner har effekt. Det kan dom ha väldigt dålig effekt. Eller halvdan. Eller bra, Grejen är att ingen kan säga med säkerhet. Inte ens huvudstadsbladet. Helsingfors är ju inget bra exempel. Det var säkert inget bra beslut. Dålig effekt - men självklart finns effekten där. Bara för att lockdown upphör börjar ju inte folk att resa för det. Effekten av lockdown är också att få folk att inse allvaret.

Några få folk träffade människor trots Lockdown? So what? Den stora majoriteten följer reglerna. Effekten minskar men blir inte noll som du påstår.

Dålig effekt är ju detsamma som noll effekt. Det förstår du säkert.

Nä effekten finns inte där överhuvudtaget i Helsingfors. Det var ju precis det som det INTE var. Man såg absolut ingenting i några siffror alls när man införde det eller när man tog bort det. Nada.

Ingen effekt alltså.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in