Citat:
Ursprungligen postat av
Barfotaindianen
Då har du slarvat när du läst igenom tråden.
Jag ser inga större fel bland citaten.
Citat:
Nu är det dags. Det här är världens undergång.
Vad ska man köpa? Drar och handlar allt som krävs imorgon.
Uppenbarligen lite smått melodramatiskt/ironiskt inlägg.
Citat:
jag tror att om detta fortsätter så kommer det om 4 veckor att vara ett rent helvete världen över.
antalet smittade fördubblas, eller har jag fel?
enligt grafen så ser det ut som exponentiellt tillväxt,
Vi har haft ett helvete på alla världens kontinenter och utan lockdown hade effekterna kunnat spilla över rejält i betydligt värre samhällskonsekvenser än bara mortalitet i covid-19. Och ja, tillväxten var exponentiell fram tills alla lockdowns.
Citat:
Men allvarligt. Hur tror du att detta plötsligt skall gå att stoppa? WHO har deklarerat globalt nödläge och då vet man att de är mest rädda att ekonomin skall kollapsa. Nej detta kommer bara att bli större och större tills att det inte finns så många människor kvar som kan bli sjuka.
Stämde och stämmer fortfarande till 100%.
Citat:
Du beskriver ANTIBODY DEPENDANT ENHANCEMENT.
Det innebär: 1a vågen tar gamla och sjuka. 2a vågen drabbar de som överlevde 1a vågen för där har antikroppar lämnat en liten signatur som hjälper viruset i cellen.
Om coronaviruset tar steget åt ADE så talar vi om civilisationens undergång. Vi får be om att det inte sker.
Köp 2 månader mat idag så ni slipper kriga mot alla andra om 1 vecka.
Läs på om vad ADE innebär. Om det föreligger vet vi tidigast om månader-år.