Citat:
Ursprungligen postat av
agvvv
Barna flyttet vel hjemmefra for 20 år siden. Det høres usannsynlig ut, alt sammen.
Men politiet må ha noe, etter 18 mnd etterforskning, hvor ca 9 mnd har vært med TH som siktet. Riksadvokaten har uttalt at han er imponert over det han har sett. Da kan det ikke være småtteri politiet har. Holden bløffer, eller han har sett bare en brøkdel av hva de sitter på.
Jeg synes ikke Svein Holden gir et troverdig og tillitvekkende inntrykk i sine møter med mediene i Hagen-saken.
Politiet har fremholdt at siktelsen bygger på "en samlet vurdering" av etterforskningresultatene. Politiet har så frigitt noe informasjon om noen av de viktigste momentene retten la vekt på i kjennelsen om varetektsfengsling.
Holden har da grepet fatt i ett moment, Hagens påståtte manglende digitale kompetanse, et fragment av politiets "helhetlige vurdering av saken". Som om han har et blindt håp om at liten tue skal velte stort lass.
Om dette skyldes at Holden har taushetsplikt om innholdet i klausulerte beviser, eller det skyldes at Holden selv har valgt en dårlig medie-strategi i forsvaret av Tom Hagen, eller om det skyldes at Tom Hagen selv har bestemt hvordan forsvaret i mediene skal legges opp og Holden bare må lyde ordre, det vet jeg ikke.
Jeg synes Holden burde ha kommet opp med et vektig tilsvar til politiets "helhetlige vurdering". Av type helhetlig vurdering av Tom Hagen, en samling positive og gode egenskaper Hagen har, eksempler på gode erfaringer og gode historier om Hagen, bekreftet av mennesker som kjenner Hagen godt, som står Hagen nært og som har god troverdighet.
Heller ikke barnas bistandsadvokat gjør noen god eller tillitvekkende figur. Synes jeg.
At advokaten fremfører at barna står samlet bak faren, og hevder at faren er uskyldig, det blir for blekt. Et eller flere av barna må stå frem, uten nødvendigvis å vise ansikt, men fortelle med egne ord noe om hvorfor de støtter faren og hvorfor de er overbeviste om at faren er uskyldig.
De eneste som har gitt støtte av noe tyngde til Hagen i offentligheten, er advokater som "gjør jobben sin i bytte mot avtalte honorarer", og Veronica Orderud.
Det sier jo noe.