Citat:
Ursprungligen postat av
MAKHASHANAH
Jag tror du har missat vad plana ut betyder.
Exakt! För alla flashbackare som inte förstått vad Tegnell menar med "plana ut":
Det innebär att vi har haft över 3000 men under 4000 nya officiellt rapporterade covid-19 fall varje vecka de senast veckorna. Man får också tänka på att vi testar allt fler idag. Nu går det kanske 70 icke rapporterade covid-19 fall på varje rapporterat istället för de 75 för några veckor sedan.
Låt oss säga att 3 700 officiellt rapporterade fall inkommer varje vecka de närmaste 10 veckorna. Det blir 37 00 nya officiellt rapporterade fall. Sedan lägger vi till de nuvarande 22 000 och får, därmed ca 60 000 officiellt smittade. Om man räknar med att få kompensera den ökade testningen genom att minska de 70 gånger större andelen verkliga covid-19 fall i landet med 2 ifrån nästa vecka så minskar antalet verkliga fall, i förhållande till antalet officiella till ca 50 om 10 veckor. Skall man nu räkna med ett snitt på antalet verkliga fall i förhållande till antalet officiellt smittade fall under denna tidsperiod så landar vi på ca 60 fall. Låt oss nu se hur detta slår vad gäller flockimmuniteten om 10 veckor:
60 000 X 60 = 3 600 000 ÷ 10 300 000 ger en flockimmunitet på ca 35 procent för befolkningen i helhet. Skulle en sådan flockimmunitet minska smittspridningen. Ja, förmodligen något. Sedan får vi ta detta därifrån tills vi ev. nått en 60 procentig flockimmunitet någon gång i höst
I detta sammanhang så är det viktigt att komma ihåg att vissa regioner når 35 procentig flockimmunitet ganska snart, (Sörmland mycket snart), medan andra har en lång väg att vandra. Det är därför vi kommer att fortsätta att ligga mellan 3000 och 4000 nya officiellt nya fall varje vecka de närmaste veckorna. Detta trots att smittspridningen kommer att minska i vissa regioner. För den kommer att öka i andra.
Kommer sjukvården att klara av detta konstanta tryck de närmaste 10 veckorna? Ja, förhoppningsvis, då det värsta trycket kommer att nå vissa regioner men minska i andra. Just nu så har vi ca 30 procent ledig iva kapacitet i landet som helhet. Vi har ungefär lika många IVA-platser som är upptagna av covid-19 patienter nu som vi hade IVA-platser totalt när krisen började.