Citat:
Ursprungligen postat av
JSelwyn
Varje polis/utredare/åklagare med självaktning borde att efter ha läst hur gärningsmannen beskrivits av majoriteten av vittnena förstått att det inte kunde ha varit CP. Att CP skulle ha gått runt på stan (Grand-Tunnelgatan) i keps med eller utan uppslag, rock och springa så rappt - det säger väl rätt mycket om vilken kvalité vi har vad gäller ovanstående nämnda grupp (åtminstone en del av dom). O det råkar bli dem som skulle lösa detta mord. Dessa herrar var helt sonika oförmögna att lägga ihop 1+1.
Nog för att OP sköts vid Tunnelgatan men det betyder inte att man behöver applicera tänkandet efter sagda gatunamn.
Ja och varje mordutredare med självaktning borde inse att Engsröm inte är rätt gubbe.
Han återger detaljerat händelserna på mordplatsen.
Det enda problemet är att hans belackare saknar förmågan att föreställa sig att kronologin i förloppet och att människorna har sina egna berättelser, och inte fokuserat på vilka i övrigt som varit närvarande i det sammelsurium som rådde.
SG säger ju att han var helt engagerad i Palme och tänkte inte på några övriga. De enda han kan säkert peka ut är ju Anna och Karin.
Samma sak gäller för Anna.
SE däremot hade ögon och öron på skaft, och registrerade omgivningen med bättre skärpa.
Intressant att han hörde LP säga ”Blå täckjacka”, och att hon använde ordet ”dom”
Skarpsynt av honom att se Lars J på den plats på Luntmakargatan där han stod då den riktige gärningsmannen var i trappen på väg upp.
Han berättade också för väktaren Olofsson då han kom tillbaka till Skandia att:
”han var en bit ifrån när det hände och han gick fram och tittade vem det var medan de personerna som tog hand om Olof Palme som hade blivit skjuten, hade vänt honom rätt och försökt ge konstgjord andning”.
Det har jag också svårt att tänka mig att SE kan ha sett från trappkrönet.
Kanske ska vi lägga till HO på mytomanlistan tillsammans med LL och JA?
Tunnelgatan kan associeras till tunnelseende, men Engströms Väg ligger i Madesjö Nybro, där han kommer i från.