2020-05-01, 22:34
  #272317
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Jag pratar såklart om JORDENS klimat och inte Sveriges sommar.

Herregud.

Och vi ser enligt rapporterna ut att gå mot ytterligare det varmaste året någonsin. Om det nu fortsätter såhär efter Maj också.


Nä...tror ej vad vad du säger din väderclown. Tror klimatet kommer chilla down.

Finns inge väderproblamtik, däremot finns det en massa shit som du spårat..
Citera
2020-05-01, 22:35
  #272318
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Det hade inte behövt vara så om vi hade haft riktiga åtgärder.

För det krävs handlingskraft.
Citera
2020-05-01, 22:36
  #272319
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av painkiler
man får alltid minnesceller ändå, så även om om ingen flockimmunitet byggs upp så vet kroppen vad den ska göra andra gången den stöter på covid-19.

Yeah rijjt..

Å du har link på de...
Citera
2020-05-01, 22:36
  #272320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Har dom? Det låter osannolikt!

Varför skulle det vara osannolikt?
Citera
2020-05-01, 22:37
  #272321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pomeline
Alltså, det är lögn. Inget land planerar att ha lockdown för alltid, tro det eller ej, och att man börjar lyfta på restriktionerna nu är helt enligt plan, och beror på att smittotakten minskat så pass att man anser sig ha kontroll/kunna mäkta med en relativt låg smittotakt. De flesta länder hade en tidslinje på t ex tre veckor initialt för nedstägningen, som sedan förlängts i många fall.

ALLA dessa länder har och har haft betydligt mer strikta och långtgående regler/påbud i exempelvis butiker, hos läkare, i parker, för kollektivtrafik etc etc i den mån de är öppna. Sverige införde detta sist av alla- tex plexiglasskydd, desinficering av kundvagnar och max antal besökare i butiker.
Varför tror du Sverige är först med detta? Törs påstå att det i andra länder finns mer klarhet och tydlighet ang påbuden än i Sverige. Undantaget skulle vara restauranger, men inte heller där finns det ju några detaljerade regel om hur tätt borden få stå, hur många man får vara per kvadratmeter etc. Påbuden är bara ’inte för trångt och alla måste kunna sitta och serveras’. Tror knappast det kommer vara nåt andra länder andäktigt ser upp till. Samma sak med dagis och skolor, de är öppna i Sverige men när andra länder öppnar upp dem igen sker det ju med strikta regler och rekommendationer, något som inte finns för dessa i Sverige. Vad skulle andra länder ha att lära av det?

Det passar det svenska, självgoda narrativet att tro att alla länder nu ’följer’ Sverige. Svenskar har i regel mycket svårt att inse att det finns en fungerande värld utanför Sverige, och dessutom att den många gånger fungerar betydligt bättre.

Jag konstaterar det faktum att övriga Europa nu går i Sveriges fotspår och ska ha det samhälle vi hela tiden haft. Det hållbara.

Och nej, man lyfter inte Lockdowns för att smittan avtagit nämnvärt i många fall. Den är fortfarande gigantisk och detta TROTS att det varit lockdown. Vad händer nu när de ska öppna??

Varför efterlyser du exakta mått på varenda jävla steg du får ta? Använd huvudet och tänk själv istället. Spelar väl ingen roll om det är 154cm eller 191cm mellan borden. Det viktiga är att hålla distans. så jävla svårt ska det väl inte vara?

Det är mycket skoj att övriga europa nu följer våra fotstpår och där vi ändå visade att det faktiskt går att leva med den här smittan samtidigt som man har ett någorlunda öppet samhälle.

Skoj att övriga också vill ha nått hållbart. Nu öppnar vi gränserna också snart!
Citera
2020-05-01, 22:37
  #272322
Medlem
fluffypuffys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Men så är det inte. MAKTEN kommer aldrig att våga sänka försörjningsstöden för folk som inte jobbar. Det skulle bli social oro i utanförskapsområdena.

Det tror du inte alltså?
Men om inga pengar finns då?
Om den verkligt styrande eliten vågar släppa ut ett virus som dödar en stor del av befolkningen i världen utan samvete så tror jag inte dom oroar sig så mycket över konflikterna som resulteras av strypa bidrag och sjukpenningar i Sverige.
Det kanske rent av är vad dom vill?
Citera
2020-05-01, 22:38
  #272323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alexas
Du sprider en hel del felaktiga uppgifter. Är man inte säker, så är det väl bättre att läsa på?

finns ingenting i ovanstående inlägg som är felaktigt.

Du ljuger.
Citera
2020-05-01, 22:38
  #272324
Medlem
morozzs avatar
Hur går det med de här testerna? Är det 20-tusen eller 2-miljoner i Sverige som haft covid-19?
Citera
2020-05-01, 22:38
  #272325
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Impertinent
Jag blir så överväldigad över att allt vänsterfolk nu blivit hårdföra nationalister. En välkommen utveckling! Ett tips alla nyblivna nationalister: Man måste även kunna se de brister som finns i landet för att kunna göra det bättre.

Ja, det där är faktiskt lustigt. Det är omvända roller nu - vänstern har blivit nationalister och högern internationalister. (Inte i den meningen att de vill ha öppna gränser, utan i den meningen att de kan se att Sverige inte är bäst - inte just nu i alla fall.)
Citera
2020-05-01, 22:39
  #272326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Om du jämför med pandemisk influensa kan det vara värre. Men nu pratar vi om svårare säsongsinfluensa, och 2018 var ett tufft år. Du kan se i figuren i publikationen att det kan dö runt 3000 fler vid en tuffare säsongsinfluensa.
Det är egentligen ingen skillnad på en pandemisk influensa och en vanlig influensa Bara det att en pandemisk influensa spritt sig över minst två kontinenter.
Citera
2020-05-01, 22:39
  #272327
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Det förutsätter att man testar i stil med USA och Tyskland och inte bara testar folk som kommer sjuka för att få vård.
Känner tiotalet som blivit nekade tester där majoriten visade upp de säregna covid19 symptomen.

Ja du ställde en mkt relevant fråga, hur känner de till R-talet och att det sjunkit så pass mkt, ifall de fortfarande testar så pass lite? Makes no sense....

Jag är jätteglad om det stämmer, men skulle gärna se att FHM presenterar vad de baserar sin slutsats på, vilka beräkningar och tester som ligger till grund. Vad gäller uttalanden och spekulationer har de ju haft fel väldigt många gånger förr, så de bör verkligen ha på fötterna, för att våga göra ett sådant här uttalande. De är ju lediga nu, så förhoppningsvis får vi höra mer på måndag...
Citera
2020-05-01, 22:40
  #272328
Medlem
fluffypuffys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av antisocial666
Har du link på det du säger?

Börjar bli tröttsamt att förse folk med länkar som googlas fram på en sekund på egen hand

https://www.di.se/nyheter/tvarnit-for-norge-det-varsta-vi-har-sett-sedan-1930-talet/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in