2020-05-01, 14:27
  #271189
Medlem
severustheemperors avatar
18.52min Är statsministern full el. på droger?
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset
Citera
2020-05-01, 14:28
  #271190
Medlem
Nico77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Owlstone
Utveckla.

Jag tror på människans fria vilja, så vill de knarka sig till döds så får de gärna göra det.

Annars förordar jag ett femårskontrakt i Främlingslegionen. Dock så behöver det styras upp, för där sups det, knarkas det och horas det rejält. Men då skulle det läras ut disciplin.
Citera
2020-05-01, 14:28
  #271191
Medlem
Corona-Ezpecials avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Utveckla gärna. Han är ett sinnessjukt monster för att en pandemi kommer pågå länge? Helt jävla befängt.

Han menar såklart att det kommer finnas kvar över hela världen om du nu inte begrep det.
Han refererade till Sveriges befolkning såklart, varför skulle han referera till världens befolkning när frågorna handlar om Sverige
Citera
2020-05-01, 14:29
  #271192
Avstängd
sherms avatar
Den här kan ni passa på att kika på innan censuren slår till: genomgång av Newsweeks artikel i veckan.

https://www.youtube.com/watch?v=IeGfzylj6ko
Citera
2020-05-01, 14:29
  #271193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
"Okej."

Så när Anders Tegnell pratar om befolkningen menar han hela världens befolkning. Tack för klarläggandet.

Ja. Det är väl klart.

Eller tror du han menar att viruset kommer finnas kvar i bara Sverige? Hur kan du tro det?

Precis som influensa så kommer vi få leva med det.
Citera
2020-05-01, 14:30
  #271194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av magpest
Vad sysslar du med? Du påstod att du presenterar fakta. Man kan inte enbart tillskriva överdödligheten COVID-19. Det är inte en adekvat metodik. Det kan finnas flera faktorer varav COVID-19 endast är en av dem. Att influensasäsongen skulle varit mild måste du också leda i bevis. Hur vet du att dem som dött och inte blivit testade för varken influensa eller COVID-19, avled på grund av just COVID-19?

Fattar du fortfarande inte? Det är en obetydlig skillnad mellan 2019 och 2020 i överdödlighet fram till 15 mars, båda säsongerna var låga influensasäsonger. 2018 var det inte då vaccinet slog fel. Bara att läsa influensarapporterna från FHM och hur överdödlighet korrelerar med influensaaktiviteten under vårvintern. Du kan också läsa om Italiens överdödlighet i influensa, länkat otaliga gånger:

https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext

Modellering görs i Euromomo och du kan själva rita upp grafer på överdödlighet och jämföra med influensasäsongerna och vad som hände respektive säsong.
Citera
2020-05-01, 14:30
  #271195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Corona-Ezpecial
Han refererade till Sveriges befolkning såklart, varför skulle han referera till världens befolkning när frågorna handlar om Sverige

Sverige ligger i världen senast jag tittade på en karta.

Om han säger att vinterkräksjukan kommer vi i Sverige få leva med, tror du han då menar att inga andra länder kommer ha den?

Du har fan mer Asperger än Tegnell.
Citera
2020-05-01, 14:30
  #271196
Medlem
Corona-Ezpecials avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Flock-immunitet innebär inte att ett virus försvinner. För övrigt skulle det väl krävas 4-5 miljarder smittade jämnt fördelat i världen för att det isf skulle gå.
Din förbannade idiot, Tegnell pratar om SVERIGE!
Citera
2020-05-01, 14:30
  #271197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Vad menar han med lång tid framöver? Är vi inte nära "flockimmunitet" längre?
Finns länder som stängt. Ingen flockimmunitet där.
Citera
2020-05-01, 14:31
  #271198
Medlem
severustheemperors avatar
SVT ljuger

30 apr
01.15
Ljusglimtar i coronapandemin

• 28 april: Antikroppar från tillfrisknade coronapatienter ska i en skånsk studie ges till 50 personer som är svårt sjuka i covid-19. Liknande behandlingar har tidigare fungerat väl.


Första försöket på karolinska var en besvikelse.
Citera
2020-05-01, 14:32
  #271199
Medlem
Som någon slags mellanmjölks-strategi kommer vi få se runt 80 döda varje dag, varje dag, vecka in och vecka ut.
De gamla, svaga, sjuka, riskgrupper, de icke-produktiva, arbetsföra – de leds liksom raka vägen in i döden, utan att passera gå.
Vi visste inte, vi såg inte, vi förstod inte.
Känns den strategin igen i historien?
Citera
2020-05-01, 14:33
  #271200
Medlem
Corona-Ezpecials avatar
Anders Tegnell sade idag under 14-sändningen att det kan bli aktuellt med en successiv upphävning över tid. Alltså, vi ska inte förvänta oss något slut på länge.

SVT · Lovis Häkkinen
22 min
14.10
- Det är väldigt viktigt att fortsätta testa. Vi har inte några tecken på omfattande spridning inom vården. Nästa steg är att testa på äldreboenden, så smittan slutar spridas där, säger Anders Tegnell.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset

OBSERVERA ATT HAN PRATAR OM SVERIGE!
__________________
Senast redigerad av Corona-Ezpecial 2020-05-01 kl. 14:36.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in