Citat:
Ursprungligen postat av
hodde
Hmm, nog måste väl ändå sagofigurer och symboler vara vanligare som statyer världen över än över faktiska personer? Mycket vanligt ivf. Och nog har det bott folk länge runt Stockholm?

Om du räknar grotesker, Jesus, och andra avgudabilder, så ja. Och vänligen notera även min kommentar om falska förespeglingar; du hittar ingen plakett på sfinxen i Giza som bär orden "Missan, Kleopatra Filopators katt. Saknad, alltid älskad.".
Jag förutsätter att TS med sin önskan om en vikingastaty vill ha en historiskt korrekt avbildning, eftersom TS hänvisar till historiska utställningar och museer, och inte en 2 m lång blond skäggig halvgudaliknande varelse med långsvärd, iklädd hornhjälm och isbjörnsskinn.
Stockholm, och övriga städer, har säkert bebotts länge, men platserna hade inte samma signifikans som t.ex. Uppåkra, Birka, och Gamla Uppsala. Det är bara logiskt att en eventuell vikingastaty borde uppföras på någon av dessa platser, p.g.a. den geografiska och historiska relevansen.