Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
Fast det är väl inte riktigt poängen... Om nu varje enskild människas liv är värt så pass mycket att lockdown ...
- Jag är inte säker på att "lockdown" är rätt väg att gå. Jag vet inte riktigt vad som ingår i begreppet "lockdown". Däremot kan jag konstatera att Sveriges åtgärder har varit otillräckliga.
Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
... och oändliga resurser ska läggas på att varje insjuknad Covid-patient ska överleva ...
- Vårt samhälle har tyvärr inte oändliga resurser. För att kunna lägga mer resurser på varje patient, så borde man ha försökt att minska antalet patienter som drabbas av Covid-19.
Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
... rimmar det ganska illa med den i jämförelse ganska slappa inställningen till folk som dör av andra orsaker, exempelvis i trafiken eller av alkohol.
- Har vi slapp inställning till trafikolyckor och alkoholrelaterade problem?
Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
En rimlig jämförelse vore ju att förespråka förbud av försäljning av sprit och bomma varenda väg som finns. Det är ju ett helt orimligt scenario, vilket väl är poängen, att vi dessvärre får räkna med ett visst dödstal i såväl trafik som alkohol och Covid.
- Smittsamma sjukdomar har den egenskapen att dom ökar i exponentiell takt. Därför lönar det sig att göra stora ansträngningar för att stoppa smittspridningen tidigt. Detta misslyckades Folkhälsomyndigheten med, och Sverige kommer att få betala ett högt pris i både pengar och hälsa.
Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
Jag tror ingen jublar över att folk dör, men det måste ju finnas någon rimlighetsfaktor i det också. Det skulle ju gå att få noll döda i trafiken varje år liksom , bara att förbjuda motortrafik.
- Förbjud hellre flygtrafiken. Det borde ha gjorts i januari. I så fall hade både ekonomi och hälsa varit bättre idag.
Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
Ungefär som att införa lockdown
- Den första åtgärden för att stoppa en epidemi, borde ha varit att stoppa sjukdomen vid gränsen.