Citat:
Ursprungligen postat av
Sockerskorpan
Men nu tänker du ju helt fel. Det är Britt och Kalle som ska skyddas från smitta, inte barnen. Att barnen smittas och förhoppningsvis blir immuna är bra. Däremot ska de inte umgås med sina mor- och farföräldrar.
Britt är gammal och ensam.
Ingen kan handla åt henne.
Hon går till affären. Utan munskydd. För det finns inga att köpa. Dessutom har det ALDRIG förmedlats att munskydd skyddar avsevärt (fråga Anders Adolf för detaljer), annars hon kanske hade fixat hemmagjort munskydd. Och hon ser ju inga som bär munskydd ute.
Britt läser ju bara aftonbladet.
Elin 5 går på förskolan. Hon nyser. Bredvid henne finns Mattias 35, förskoleläraren.
Elin har covid-19. Men ingen vet det. Hon har inga speciella syntom heller.
Förskolelälaren smittas av Elin.
Britt, när hon ska till affären, går förbi förskoleläraren som inte är så försiktig av sig. Han trängs, nyser och Britt blir smittad. Helt ovetande.
Efter en vecka är hon hemma sjuk. Och hon ringer ambulans. Men de säger att hon ska ta alvedon. End of story.