Citat:
Ursprungligen postat av
10FtGanjaPlant
Det handlar bara om att blicka bakåt. Se och hör på den där vinjetten i videon

. Eller varför inte det han skriver "– Jag kommer att tala om aktuella samhällsproblem och om de lösningar som behövs för att
vi ska få tillbaka det gamla goda Sverige.". Lösningen är att gå baklänges.
Det är ren sossenostalgi (kring en äldre upplaga av sossarna), precis som vi ser hos SD. Att drömma om 1950-talet och det halvfascistoida folkhemmet med dess tvångssteriliserings-program och experiment på utvecklingsstörda är knappast en lösning på framtidens / 2050-talets utmaningar så som AI, automatisering av jobb, miljöproblem m.m.
Därför är det viktigt att blicka framåt för att så många svenskar som möjligt ska få dessa sunda och patriotiska värderingar vi en gång hade. Det är helt fundamentalt för Sveriges framtida överlevnad. Vi måste förbättra fosterlandet och ta det bästa av tidigare erfarenheter. Om något var socialdemokratiskt eller borgerligt, låt gå. Vi kan inte ta hänsyn till etiketter nu.
Sverige ska syssla med det vi alltid varit världsledande i: industri, forskning, innovation, teknologi, musik, film, sport och att bygga världens bästa samhälle som alla andra länder ser upp till. Det har vi alltid lyckats med utan utomeuropeisk invandring.
Inte fungera socialkontor åt tredje världen som vi gör idag.
Vi måste nu enas tillsammans och arbeta mot samma mål. En massåtervandring av uppemot 2 miljoner utomeuropeiska invandrare är ett måste om, inte bara Sverige ska utvecklas i rätt riktning, men även de fattigare länderna invandrarna ursprungligen härstammar ifrån.
Det är således även väldigt viktigt att de återvänder med all sin kunskap de fått i Sverige och hjälper till att bygga upp sina egna fattigare hemländer.