Citat:
Ursprungligen postat av
wakkawalla
Jag tror, med betoning på tror, att flera länder stängde ned som en reflex för att föregående länder gjort det.
En slags politisk dominoeffekt.
Jag ifrågasätter om dödligheten på detta virus berättigar nedstängning av ett samhälle.
Jag hugger inget i sten, men jag är inte alls övertygad om att stänga ned samhällen för detta virus.
Det är min åsikt och inget jag anser är rätt eller fel objektivt.
Det är säkert länder som gjort det som en reflex på andra länder som har högre ansedd eller mer underrättad expertis gjort det.
Du kan ifrågasätta vad du vill men ingen kan ge dig detta svar eftersom vi inte vet vad dödligheten är mer än preliminärt baserat på tidiga studier med tvivelaktig verklighetsförankning, nya studier håller på att tas fram i olika länder.
Det alla är överens om är att covid-19 är dödligare än influensa än så länge, i förlängningen vet vi inget, det kan vara så att personer med milda symptom trillar pin efter ett halvår vi vet inte... det kan också vara så att det är kraftigt överdrivet, men vilken jävla idiot chansar på det i ett sådant här läge?