Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Kan du länka till en studie som säger att den svenska strategin är bäst? Nej, just det. Finns inte. Man surrar om evidence based men man har inte redovisat så mycket evidence och ingen har frågat efter heller. Jag är nyfiken.
Nu verkar ju olika metoder vara 1. tufft i början och så släpper man restriktionerna allt eftersom, eller 2. svensk metod (inget i början, helt ok att åka till Italien, ingen koll vid hemkomsten etc) med uppstramning allt eftersom. Fyll gärna på listan med andra metoder.
Tegnell har pratat om tajming. Jag undrar om det var rätt tajming att säga ok till Italienresor ur smittskyddssynpunkt, eller var det en ekonomisk tajming typ vi kan inte säga nej för folk har köpt sina resor och alla blir arga.
Platta-kurvan-kampanjen skulle göra det lättare för sjukvården att hinna med. Men trots allt snack om skydda de äldre äldre gjorde man inte det. De får en spruta istället för vård. De som hejar på FHM är de som har plånboken närmast hjärtat och är rädda för att någon ska syna FHMs agerande. De slog fast sin strategi redan i januari enligt Giesecke (Unherd-intervjun).
Bra skrivet. Jag är så jävla förvånad av alla som tänker jag är någon slags tokig prepper med alu foliehat. "Jag är inte rädd, vi har 80% IVA kapacitet, kurvan är platt nu". Många av de är vänster, det är klart att stödja Tengeles folkmord och lögner har varit en ideologisk flaga. Oh, det är vänster som tar såna beslut, då måste vi stödja de och tro på alla deras lögner. BTW, är själv vänster men inte en idiot.
MOMO stats är den enda platsen vi kommer att se hur illa det faktiskt är, för om ni tror att regeringen och FHM kommer att redovisa äkta siffror då är ni tokigare än Tengele själv.
Jag kommer att bli extremt försiktig till det finns bredd testning, till dess alla idioter kan gå ut och umgås utomhus och hålla 1.5m distans (det har bevisat sig att man kan smitta i den distans) och tro på enhörningar och att allt kommer att bli bra om mar bara önskar det jättemycket.