2020-04-19, 01:37
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moment22x22
Jag tycker fortfarande att det är oklart hur man mäter detta eftersom det som sagt bygger på subjektiva upplevelser. Till exempel så skulle en komplett galen människa mycket väl kunna uppleva sig som lycklig, tror jag (människor som är så pass borta att de själva inte ens vet om det typ). De skulle hamna i kategorin psykisk ohälsa och därmed klassas som olyckliga.

Att en människa utan partner upplever sig mer ensam än en med partner, så är det nog i de flesta fall. Är det nödvändigt att det är kopplat till olycka?
Jag vet inte om jag tror på studierna som underlag till någonting överhuvudtaget egentligen. Varför behöver man göra bedömningar av andra människors subjektiva upplevelse av sin tillvaro? Vad skulle man dra för slutsatser? Feminismen är skit? Eller är det kanske den tekniska utvecklingen som gör människor olyckliga? För många valmöjligheter? För stressig tillvaro?

Och- skulle man verkligen vilja backa 70 år i tiden?
Jag tror inte det. Vad som bedömdes som lycka för den enskilde individen på 1950 talet kan knappast ställas emot vad någon upplever som lycka idag, med tanke på att samhället ser väldigt annorlunda ut. Människan utplånar sig själv och funktionen av människor genom teknisk utveckling. Samvaro och relationer bygger på frivillighet. Så var det inte förr.

Så, vad är det egentligen du vill komma fram till med att läsa studier likt detta?

Vad jag vill komma fram till?

” Att en människa utan partner upplever sig mer ensam än en med partner, så är det nog i de flesta fall. Är det nödvändigt att det är kopplat till olycka? ”

Tror det är en missuppfattning från din sida.

Demografisk indelning,kön,ålder osv är bara ett sätt att skära i statistik,
tex är singel 20-30 åringar rätt så nöjda med tillvaron, men bortser du från deras ålder Så skulle det se ut som som att alla singlelkvinnor är olyckliga. Det betyder inte heller att singelkvinnor 20-30 utan barn är exceptionellt olyckliga.

Men visst korrelation och kausalitet är inte samma sak, men...

Det är vad det är.

Visst finns det subjektivitet i enskilda individers lycka, statistik hjälper ju oss att objektivt betrakta en grupp (individens subjektivitet jämnar heltenkelt ut sig)

Kvinnor , om man frågor dem, upplever sin tillvaro som mindre lycklig (som grupp), än när man ställde samma fråga för 10 år sedan och så vidare hela vägen tillbaks till 70 talet, under samma period har män som grupp haft en oförändrad nivå av lycka (eller ja , en marginell positiv utveckling )

Detta är en trend som stämmer väl med andra västländers studier (även om de är kortare, mindre omfattande eller har vissa variationer och linjär förskjutning)

Paradoxen ligger i att att både män, och kvinnor i synnerhet, har fått det objektivt ”bättre” , mer fritid, ekonomisk trygghet, material rikedom osv. (Så vi kan Mao inte gå 70år bakom i tiden även om vi ville.
Det har ju även haft en positiv effekt på västländers BNP, fler som arbetar = högre produktion.

Nedslag i statistiken visar att de grupper som jag redan nämt dvs kvinnor utan barn / relationer 30+ är de stora förlorarna och de som drar ner snittet.

Men du undrar väll vad min åsikt ?
värdet jag ser i studier och varför jag öht lagt nån tid på att läsa dem, eller tittat i tabbeler och tårtdiagram.

Att jag ogillar feminism som ideolog i sin moderna tappning , absolut, och det är inte för att jag hyser agg gentemot kvinnor, tvärtom snarare.

Jag finner ingen påvisbar eller generell positiv effekt på människors mående kopplat till second wave feminism (eller senare våger) om något generellt antagande ska göras gällande kvinnor som grupp så är det snarare tvärtom. Det finner jag stöd för.

motsatsen.... not so much, det jag läser och hör är anekdotiska eller ihopfantiserade antagande, en jakt på osynliga och konspiratoriska teorier.

Det närmsta jämförelsen jag personligen känner till är adolf hitlers version av socialism (jag har inte läst allt om alla saker och företeelser, så där finns säkert intressantare och roligare jämförelser ).

Jag anser att först wave feminism var rättfärdigt och något gott.
second wave feminism var nödvändig, inte bra, men nödvändig.

Men allt därefter.... uff, det är som om man verkligen hatar kvinnor i den rörelsen, för att sen landa i att ,om det nu inte blivit bättre, så får vi sikta in oss på att göra det värre för männen, då blir vi ju relativt sätt lika (o)lyckliga. Nu tror jag dock att den utvecklingen kommer vända , idioti har en korrumperande effekt även på idioter, det gäller ju alla ideologier som resulterar i selektivt förtryck , men jag kan endå känna sorg för de som drabbas hårdast, och de är alltid barn.
__________________
Senast redigerad av slö 2020-04-19 kl. 01:40.
Citera
2020-04-19, 10:25
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RedX
Det är väl ungefär det här som är TS poäng (fast på det psykologiska planet). att söka värme och trygghet är vår biologiska drift. Att bygga hus är den sociala konstruktionen som syftar till att tillgodose den biologiska driften. Att vi bygger hus är inget fenomen som uppstått ur tomma intet, helt frikopplat från biologin. Tvärtom, om vi inte hade något biologiskt behov av trygghet, värme eller ett hem skulle vi knappast bemöda oss att bygga, sköta och bosätta oss i hus. Det är ju just det som åsyftas i frasen ”kultur är nedströms från biologi”
Förvisso sant.

Men nu avser ju TS och hans harang av antifeminister att "biologi" skulle ligga bakom massa patriarkalt trams, så som att ex. förbjuda kvinnor än det ena eller det andra.
Ex. nu bygga/ äga hus.

Så TS (och kanske även ditt, eftersom du verkar ta TS i försvar) jobb är ju att förklara vad biologin bakom att förbjuda det andra könet att ex. kunna skaffa sig ett hus själv, skulle vara?

För yes...om man med detta "biologi" då avser mäns biologi av att vilja knulla, och deras incitament att fixa så att kivnnor på alla de sätt tvingas att knulla med just dem, så är jag med på noterna.

men om man med detta "biologi" avser att kivnnor skulle sakna all "biologi" för att ex. vilja välja själv vem man ska knulla med, eller vilja bygga sig ett hus om hon fryser, eller skaffa mat själv etc. så är jag inte med.

Allright?



Citat:
Det är sanning med ganska rejäl modifikation. Sant i bokstavlig mening, men huruvida ditt barn blir pojke eller flicka styr i väldigt stor utsträckning vilka egenskaper den får både fysiskt och mentalt. Att fysiken skiljer sig åt mellan kvinnor och män trots ”samma gener” är uppenbart. Likaså att hormonnivåer skiljer sig åt mellan könen. I samtliga djurarter finns beteendeskillnader mellan hanar och honor, helt utan att sociala konstruktioner varit där och påverkat. Varför människan skulle skilja sig åt (och hur det gått till när evolutionen ”tvättat bort” biologiska könsroller) är ganska oklart. Extra konstigt blir det när de sociala konstruktionerna som vi skapat är så lika de vi oftast ser i djurriket i stort och däggdjur i synnerhet. Är det bara en slump, eller en patriarkal konspiration? Eller kan det biologiska arvet spela in?
Njae.. det styr vissa rätt fåtaliga skillnader, i stort är en mänsklig flicka och pojke rätt lika. Och speciellt! som just flicka och pojke, eftersom de så gott som är lika fysiskt ex.

Och ska vi nu titta på djurvärlden så finns NADA av allt det patriarkala trams/ hittepå som mänskliga patriarkala samhällen konstruerat.
Inga hannar förbjuder honor att skaffa mat eller bygga bon själva ex.






Citat:
Det överlägset vanligaste fenomenet bland flocklevande däggdjur är att barnet har en tight relation med sin mor som består mer eller mindre livet ut. Ungarna springer inte runt och diar från valfri hona utan håller sig till sin mor.

Det finns för övrigt ledtrådar i våra kroppar som kan ge oss ledtrådar om hur mänskligt parningsbeteende fungerat historiskt. Testikelstorleken hos hanar är ett exempel. Djur där hanen kontrollerar honor väldigt hårt, och där endast en hane har möjlighet att para sig (ex gorillor) har generellt väldigt små testiklar. Detta pga att testikelvävnad är en av de mest energikrävande vävnadsformerna i kroppen. Gorillahanar har testiklar i hasselnötsstorlek trots att de är så stora i övrigt. Hos djur där honorna har sex med många olika parter (ex schimpanser) har hanarna väldigt stora testiklar (tänk avokado). Detta för att den hane som kan ”skölja ur” konkurrenternas spermier har störst chans att föra sina egna gener vidare.

Människor har större testiklar än gorillor men mindre än schimpanser. Våra testiklar är storleksmässigt i linje med gibbonapornas, vilket skvallrar om att vårt ”naturliga” parningsbeteende förmodligen är närmare deras än gorillornas eller schimpansernas.

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Gibboner
Det mest vanliga fenomenet bland däggdjur är också att honan fryser ut första ungen när andra ungen är på väg, innebär det att vi människor ska göra likadant?
Människan är en oerhört social flockapa, med hög intelligens och stor förmåga bygga relationer.
Hon är också enskilt! det djur i världen med längst och mest resurskrävande avkomma.
och DÄRFÖR är det vansinnigt mycket större poäng att mänskliga hannar deltar i arbetet med sin avkomma, både relationsmässigt, ekonomiskt och praktiskt.



Citat:
Hmm. Tror du att någon annan djurart vet hur barn blir till? Evolutionen kräver inte att organismerna är medvetna om konsekvenserna av sitt agerande. Det beteende som fungerar (i bemärkelsen ”lyckas föra sina gener vidare”) överlever och förstärks. Det som inte lyckas med detta dör ut. Sex är ju ett bra exempel. Varför har vi sex? ”För att man blir kåt och att det är skönt” är ju ett svar, men det är ett väldigt ytligt svar. Frågan man ska ställa sig är ”varför har vi utvecklats till att bli kåta och till att tycka att sex är skönt?” Och svaret är att det har varit en framgångsrik evolutionär strategi. Det är våra geners sätt att ”lura oss” att föra våra gener vidare.

Du kan ju i samma anda även fundera över varför vi överhuvudtaget har förmågan att känna svartsjuka? Eller avundsjuka, rädsla, ilska? Inga av dessa känslor hade utvecklats om det inte fanns någon evolutionär fördel med dem.

Det är heller ingen annan djurart som ägnar sig åt att skämma ut ett köns sexualitet, är det?
Ingen älghanne stirrar på en brunstande älgko för att sen bröla "hora"!! åt henne, är det?
Sen ja, sexualitet är biologi, exakt det jag skrev. men "slutshaming" är en konstruktion.
att bara kvinnor ska behöva ta ansvar för konsekvenserna av mänsklig sexualitet är en konstruktion.
Dvs ett VAL ett samhälle tar.
Citera
2020-04-19, 12:48
  #63
Medlem
RedXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Förvisso sant.

Men nu avser ju TS och hans harang av antifeminister att "biologi" skulle ligga bakom massa patriarkalt trams, så som att ex. förbjuda kvinnor än det ena eller det andra.
Ex. nu bygga/ äga hus.

Så TS (och kanske även ditt, eftersom du verkar ta TS i försvar) jobb är ju att förklara vad biologin bakom att förbjuda det andra könet att ex. kunna skaffa sig ett hus själv, skulle vara?

Men det står ingenting i TS om att förbjuda kvinnor att bygga eller äga hus, eller om att vi bör införa könsbaserade förbud överhuvudtaget. Frågan är om könsroller har uppstått ur tomma intet eller om de formats av vår biologi. Könsroller kan vara en sån sak som att det nästan uteslutande är män som bjuder kvinnor på en drink i hopp om att få ligga med henne (och nästan aldrig det omvända). Eller att det är en klar majoritet kvinnor som arbetar på förskolor eller inom vårdyrken. Man behöver inte utgå från de värsta exemplen, och i Sverige 2020 är könsrollerna extremt milda jämfört med exemplet du valde att peka på, och straffen för att överträda dem är också nästan försumbara.



Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
För yes...om man med detta "biologi" då avser mäns biologi av att vilja knulla, och deras incitament att fixa så att kivnnor på alla de sätt tvingas att knulla med just dem, så är jag med på noterna.

men om man med detta "biologi" avser att kivnnor skulle sakna all "biologi" för att ex. vilja välja själv vem man ska knulla med, eller vilja bygga sig ett hus om hon fryser, eller skaffa mat själv etc. så är jag inte med.

Allright?


Jag skulle kanske säga att det i det här sammanhanget är frågan om huruvida fenomenet att män är mindre kräsna gällande sex än vad kvinnor är helt eller delvis vilar på biologisk grund. Påståendet ”det finns en biologisk förklaring till varför män i genomsnitt är mer benägna än kvinnor att ha tillfälliga sexuella kontakter” innebär ju inte att kvinnor helt skulle sakna sexdrift. Precis som att påståendet ”det finns en biologisk grund till att män i genomsnitt konsumerar fler kalorier än vad kvinnor gör” inte ska tolkas som att kvinnor inte äter mat överhuvudtaget.

Jag tror att vi pratat om det här förr - den naturliga fördelningen mellan könen behöver varken vara 100-0 eller 50-50. så om jag säger att jag tror att kvinnor har en starkare naturlig dragning till bebisar än vad män har så innebär inge det att jag påstår att fördelningen är 100-0 och att män helt saknar naturlig dragning till bebisar.


Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Njae.. det styr vissa rätt fåtaliga skillnader, i stort är en mänsklig flicka och pojke rätt lika. Och speciellt! som just flicka och pojke, eftersom de så gott som är lika fysiskt ex.

De flesta beteendeskillnader mellan könen är ungefär likvärdiga fram till puberteten då de sticker iväg rejält, vilket sammanfaller med hormonförändringar i kroppen. Det är en väldigt svårt att tro att det saknar samband. Om de vore en följd av socialisering borde de väl snarare öka långsamt och mer eller mindre linjärt från födsel till döden? Dessutom tenderar de psykologiska könsskillnaderna efter puberteten att minska med åldern, vilket också är motsatsen till vad socialrollsteorin skulle ha förutspått.



Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Och ska vi nu titta på djurvärlden så finns NADA av allt det patriarkala trams/ hittepå som mänskliga patriarkala samhällen konstruerat.
Inga hannar förbjuder honor att skaffa mat eller bygga bon själva ex.

Det gör inte människor heller. Åtminstone inte i västvärlden.






Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Det mest vanliga fenomenet bland däggdjur är också att honan fryser ut första ungen när andra ungen är på väg, innebär det att vi människor ska göra likadant?
Människan är en oerhört social flockapa, med hög intelligens och stor förmåga bygga relationer.
Hon är också enskilt! det djur i världen med längst och mest resurskrävande avkomma.
och DÄRFÖR är det vansinnigt mycket större poäng att mänskliga hannar deltar i arbetet med sin avkomma, både relationsmässigt, ekonomiskt och praktiskt.

Det är heller ingen annan djurart som ägnar sig åt att skämma ut ett köns sexualitet, är det?
Ingen älghanne stirrar på en brunstande älgko för att sen bröla "hora"!! åt henne, är det?
Sen ja, sexualitet är biologi, exakt det jag skrev. men "slutshaming" är en konstruktion.
att bara kvinnor ska behöva ta ansvar för konsekvenserna av mänsklig sexualitet är en konstruktion.
Dvs ett VAL ett samhälle tar.

Varför finns det inget samhälle med omvänd slutshaming? Eller där det är den manliga sexualiteten som kontrolleras? Att samma fenomen dykt upp inom så många olika kulturer oberoende av varandra är ju konstigt om könsroller uppstår helt frikopplat från våra biologiska drifter. Att de skulle vara följden av ett världsomspännande patriarkat är inte ens möjligt i teorin då dessa kulturer saknade möjlighet att regelbundet kommunicera med och influera varandra förrän under de senaste ~120 åren.

Ja, vi kan (och bör i många fall) söka motverka konsekvensen av våra biologiska drifter. Men att låtsas som att de inte ens finns där (eller är identiska för båda könen) är fel väg att gå.
__________________
Senast redigerad av RedX 2020-04-19 kl. 12:50.
Citera
2020-04-20, 08:59
  #64
Medlem
Blueobservers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moment22x22
Vad menas med att de är olyckligare? Mer exakt alltså.
Du pratar här om att statistiken är tydlig.
Vilken statistik? Har man frågat kvinnor frågan "är du lycklig?" eller hur har dessa statistiska mätningar gått till?

Det finns massor med sätt för folk att självskatta "lycka". Nu kanske det varierar vilken variabel man mäter. Det kanske har varit andra ord som använts istället för lycka. Man kan samtidigt självskatta anledningen till varför man inte upplever denna "lycka". Nu vet inte jag exakt hur det här har gått till, men det finns många sätt som har psykologer och biologer har utvecklat för att mäta den här typen av fenomen. Det är ett allmänt känt faktum att det är på det viset, att kvinnor utan barn ångrar att de aldrig fick barn, det är bara att googla.
Citera
2020-04-20, 09:04
  #65
Medlem
Blueobservers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moment22x22
Jag tycker fortfarande att det är oklart hur man mäter detta eftersom det som sagt bygger på subjektiva upplevelser. Till exempel så skulle en komplett galen människa mycket väl kunna uppleva sig som lycklig, tror jag (människor som är så pass borta att de själva inte ens vet om det typ). De skulle hamna i kategorin psykisk ohälsa och därmed klassas som olyckliga.

Att en människa utan partner upplever sig mer ensam än en med partner, så är det nog i de flesta fall. Är det nödvändigt att det är kopplat till olycka?
Jag vet inte om jag tror på studierna som underlag till någonting överhuvudtaget egentligen. Varför behöver man göra bedömningar av andra människors subjektiva upplevelse av sin tillvaro? Vad skulle man dra för slutsatser? Feminismen är skit? Eller är det kanske den tekniska utvecklingen som gör människor olyckliga? För många valmöjligheter? För stressig tillvaro?

Och- skulle man verkligen vilja backa 70 år i tiden?
Jag tror inte det. Vad som bedömdes som lycka för den enskilde individen på 1950 talet kan knappast ställas emot vad någon upplever som lycka idag, med tanke på att samhället ser väldigt annorlunda ut. Människan utplånar sig själv och funktionen av människor genom teknisk utveckling. Samvaro och relationer bygger på frivillighet. Så var det inte förr.

Så, vad är det egentligen du vill komma fram till med att läsa studier likt detta?

Nu vet inte jag hur man delar upp olika meningar att svara på men jag gör så här. Du skrev: "Och- skulle man verkligen vilja backa 70 år i tiden?
Jag tror inte det. Vad som bedömdes som lycka för den enskilde individen på 1950 talet kan knappast ställas emot vad någon upplever som lycka idag, med tanke på att samhället ser väldigt annorlunda ut. Människan utplånar sig själv och funktionen av människor genom teknisk utveckling. Samvaro och relationer bygger på frivillighet. Så var det inte förr. "

Det är inte relevant att jämföra moderna kvinnors lycka med hur folk upplevde lycka för 70 år sen. Man jämför inte barnlösas lycka för 70 år sen med nulevande barnlösas lycka. Man jämför nulevande barnlösas lycka med nulevande mödrar, varför skulle man göra på nåt annat sätt? (sorry om det är dåligt formulerat)
Citera
2020-04-20, 09:26
  #66
Medlem
Blueobservers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Förvisso sant.

"Men nu avser ju TS och hans harang av antifeminister att "biologi" skulle ligga bakom massa patriarkalt trams, så som att ex. förbjuda kvinnor än det ena eller det andra.
Ex. nu bygga/ äga hus."

Det låter som om du säger att "män" som grupp inte vill att kvinnor inte ska få äga hus? vilka män umgås du med egentligen? Jag förnekar inte att det finns extremt patriarkala strukturer, framförallt i muslimska länder. Men det är antagligen på grund av deras extremt religionsstyrda kultur, och att de blandat denna religion med staten. Man kan inte säga "män", man kan dock säga att det finns extremt förtryckande kulturer. Man kan säga att det missgynnar kvinnor, men man kan även hitta extremt förtryckande kulturer där pojkar tvingas bli barnsoldater. Båda könen faller offer under dessa typer av förtryck.

"Så TS (och kanske även ditt, eftersom du verkar ta TS i försvar) jobb är ju att förklara vad biologin bakom att förbjuda det andra könet att ex. kunna skaffa sig ett hus själv, skulle vara?

För yes...om man med detta "biologi" då avser mäns biologi av att vilja knulla, och deras incitament att fixa så att kivnnor på alla de sätt tvingas att knulla med just dem, så är jag med på noterna."

Upplever du att män som grupp tvingar kvinnor till att knulla med dem? Du vet att 1% av populationen står för 63% av våldsbrotten? (nu vet inte jag hur den här populationen är fördelad, vilka länder man mätt i osv). Detta innebär, om det är våldtäkt du pratar om, att det inte är ett offer per våldtäktsman, det är flera offer per våldtäktsman. Därmed kan man inte prata om "män" som grupp när man pratar om våld. Man kan säga "en extrem minoritet av våldsamma personer, varav majoriteten är män", eftersom kvinnor ofta utövar våld i form av psykisk misshandel, ryktesspridande osv. Detta har man mätt genom att titta på antisocial personlighet hos tonåringar, och hur metoderna för hur de utövar våld skiljer sig åt mellan män och kvinnor.

"men om man med detta "biologi" avser att kivnnor skulle sakna all "biologi" för att ex. vilja välja själv vem man ska knulla med, eller vilja bygga sig ett hus om hon fryser, eller skaffa mat själv etc. så är jag inte med." - Återigen jag förstår inte var du har fått ifrån att män som grupp inte vill att kvinnor skaffar mat själv eller äga ett hem, eller att de inte får välja vem då får ligga med. Argumentet jag har skrev jag högre upp.

Allright?




"Njae.. det styr vissa rätt fåtaliga skillnader, i stort är en mänsklig flicka och pojke rätt lika. Och speciellt! som just flicka och pojke, eftersom de så gott som är lika fysiskt ex.

Och ska vi nu titta på djurvärlden så finns NADA av allt det patriarkala trams/ hittepå som mänskliga patriarkala samhällen konstruerat.
Inga hannar förbjuder honor att skaffa mat eller bygga bon själva ex."

Återigen skriver du om att inte äga hem, men jag lämnar det. Beteendena mellan pojkar och flickor skiljer sig visst åt. Främst gällande risktagande beteende och att de leker med barn som de delar kön med. De skiljer sig även åt i hur de leker. Pojkar leker mer fysiskt, brottas mm. Flickor leker lugnare. Man har även tittat på flickor som har fötts med ett överskott av testosteron, jag kommer inte ihåg vad det syndromet heter. Det visar sig att dessa flickor leker mycket mer som pojkar gör än flickor, brottas mer, mer fysisk lek, mer risktagande osv.




"Det mest vanliga fenomenet bland däggdjur är också att honan fryser ut första ungen när andra ungen är på väg, innebär det att vi människor ska göra likadant?
Människan är en oerhört social flockapa, med hög intelligens och stor förmåga bygga relationer.
Hon är också enskilt! det djur i världen med längst och mest resurskrävande avkomma.
och DÄRFÖR är det vansinnigt mycket större poäng att mänskliga hannar deltar i arbetet med sin avkomma, både relationsmässigt, ekonomiskt och praktiskt."

Däremot kan man se att hanar i olika däggdjur dödar honans, som han vill para sig med, ungar, om de inte är hans egna. Intressant nog, den största prediktorn för barnamisshandel och barnamord är styvfäder. Alltså om fadern inte är barnets biologiska far.



"Det är heller ingen annan djurart som ägnar sig åt att skämma ut ett köns sexualitet, är det?
Ingen älghanne stirrar på en brunstande älgko för att sen bröla "hora"!! åt henne, är det?
Sen ja, sexualitet är biologi, exakt det jag skrev. men "slutshaming" är en konstruktion.
att bara kvinnor ska behöva ta ansvar för konsekvenserna av mänsklig sexualitet är en konstruktion.
Dvs ett VAL ett samhälle tar.
"

Du pratar återigen om en minoritet av män. Eller du kanske tycker att män som grupp skriker hora åt kvinnor som legat med fler än en person. Antingen pratar du om extremt patriarkala strukturer som jag nämnde tidigare, eller så utgår du ifrån anekdoter, vilket inte är särskilt relevant.

Ursäkta att jag citerade allt själv, vet inte hur man gör för att citera varje stycke för sig.
Citera
2020-04-20, 11:28
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blueobserver
"

Du pratar återigen om en minoritet av män.
Här har jag KLIPPT BORT och sen sissta klistrat in /QUOTE ink [ ] efter män.

Citat:
Eller du kanske tycker att män som grupp skriker hora åt kvinnor som legat med fler än en person. Antingen pratar du om extremt patriarkala strukturer som jag nämnde tidigare, eller så utgår du ifrån anekdoter, vilket inte är särskilt relevant.

Har har jag markerat texten jag vill citera och sen klickat på knappen ovanför "textrutan" som är en "svart ifyld pratbubbla"

Citat:
Ursäkta att jag citerade allt själv, vet inte hur man gör för att citera varje stycke för sig.

här har jag igen än en gång markerat texten jag vill "citera" och sen klickat på knappen ovanför "textrutan" som är en "svart ifyld pratbubbla"

Du måste göra det i den ordningen som jag skrivit ovan , annars blir allt citerat och ser superfullt ut.

Du kan även manuellt skriva [ xyz ] direkt i texten enligt samma modell som "Det knappen ovan klistrar in" ,överkurs, det är ju snudd på programering vi snackar då
__________________
Senast redigerad av slö 2020-04-20 kl. 11:33.
Citera
2020-04-20, 12:36
  #68
Medlem
Blueobservers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Här har jag KLIPPT BORT och sen sissta klistrat in /QUOTE ink [ ] efter män.



Har har jag markerat texten jag vill citera och sen klickat på knappen ovanför "textrutan" som är en "svart ifyld pratbubbla"



här har jag igen än en gång markerat texten jag vill "citera" och sen klickat på knappen ovanför "textrutan" som är en "svart ifyld pratbubbla"

Du måste göra det i den ordningen som jag skrivit ovan , annars blir allt citerat och ser superfullt ut.

Du kan även manuellt skriva [ xyz ] direkt i texten enligt samma modell som "Det knappen ovan klistrar in" ,överkurs, det är ju snudd på programering vi snackar då

Ahaa! Tack, ska försöka greja det nästa gång
Citera
2020-04-20, 12:40
  #69
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blueobserver
Ahaa! Tack, ska försöka greja det nästa gång

Du kan använda edit knappen och det blev fult eller fel efter att du postat ditt inlägg (eller klicka på förhandsgranska inlägg och tittat hur det blev först)
Citera
2020-04-20, 13:30
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blueobserver
"

Du pratar återigen om en minoritet av män. Eller du kanske tycker att män som grupp skriker hora åt kvinnor som legat med fler än en person. Antingen pratar du om extremt patriarkala strukturer som jag nämnde tidigare, eller så utgår du ifrån anekdoter, vilket inte är särskilt relevant.

Ursäkta att jag citerade allt själv, vet inte hur man gör för att citera varje stycke för sig.
nej jag pratar om div. samhällsystem och inte om individuella män.

Och vi lever i efterdyningarna av ett gravt patriarkalt samhälle där ex. något som slutshaming är en konsekvens av att lägga allt ansvar över mänsklig reproduktion och sexualitet på kivnnor.

Att välja att konstruera sitt samhälle så är en social konstruktion och ingen "biologi".
För "biologiskt" är män exakt lika ansvariga både för sin sexualitet och vad den då och då åtsadkommer nämligen barn.

( du markerar ett stycke och går upp i menyraden och väljer den ifyllda talbubblan.)
jag beklagar jag inte svarat dig tidigare, men jag har typ för många samtal igång samtidigt, så måste prioritera.
Citera
2020-04-20, 13:36
  #71
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
nej jag pratar om div. samhällsystem och inte om individuella män.

Och vi lever i efterdyningarna av ett gravt patriarkalt samhälle där ex. något som slutshaming är en konsekvens av att lägga allt ansvar över mänsklig reproduktion och sexualitet på kivnnor.

Att välja att konstruera sitt samhälle så är en social konstruktion och ingen "biologi".
För "biologiskt" är män exakt lika ansvariga både för sin sexualitet och vad den då och då åtsadkommer nämligen barn.

( du markerar ett stycke och går upp i menyraden och väljer den ifyllda talbubblan.)
jag beklagar jag inte svarat dig tidigare, men jag har typ för många samtal igång samtidigt, så måste prioritera.

Kan du vara så vänlig att definiera ett "gravt patriarkalt samhälle" för oss vanliga dödliga?
Citera
2020-04-20, 23:39
  #72
Medlem
Onestones avatar
Så TS (och kanske även ditt, eftersom du verkar ta TS i försvar) jobb är ju att förklara vad biologin bakom att förbjuda det andra könet att ex. kunna skaffa sig .....


Din hållning i frågan speglar allt för kraftig ditt omdöme på att vara saklig..
Du tolkar in massor som inte alls är relevant med trådstarten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in