Citat:
Ursprungligen postat av
tsd1703
https://www.sydsvenskan.se/2020-04-20/kronvittne-slapp-haktning-efter-utpekande
Bilals advokat är tydligen missnöjd

Det är en premiumartikel så kunde inte läsa mer.
Jag har klippt in en del nedan, men kan förklara för de som kanske inte har full koll på juridiken. Advokaten bölar alltså för att han tycker att F och M har fått fördelar kontra Bilal, t.ex. att F och M inte suttit häktade hela tiden som Bilal, vilket advokaten anser kan leda till risk för att de pratar ihop sig eller kan undanröja teknisk bevisning (kollusionsrisk). Saken är dock att en av F och M begärdes omhäktad av åklagaren, men Tingsrätten valde att inte godkänna detta eftersom man uppenbarligen tyckte att bevisen var för dåliga. Så, det var inte åklagaren som gjorde det valet. Han släpptes därför. När sedan den andra av F och M valde att gå med i ett vittnesskyddsprogram och gissningsvis flyttas till hemlig ort, fanns det ingen fara för kollusion eftersom han ändå inte skulle få ha kontakt med omvärlden (får man anta). Jag tycker att advokaten är helt fel ute faktiskt. Och, det skulle inte förvåna mig om M och F går fria.
"– Jag tycker att utredningen mellan raderna andas en väldigt stark motivation att min klient ska dömas. Den viljan, att få honom dömd, har inneburit att utredningen inte har bedrivits på ett förutsättningslöst och objektivt sätt, säger advokat Joel Apitzsch till Sydsvenskan.
Advokaten har en lista med flera vanliga utredningsåtgärder som polisen inte vidtagit, som han menar kanske hade spräckt utpekandet av 21-åringen. Polisen har svarat att det berott på tidsbrist i något fall, andras senfärdighet i något annat fall.
En annan omständighet, extremt ovanlig vid brott som ger flera år i fängelse:
Bara 21-åringen sitter häktad. Trots att alla tre är åtalade för samma brott. Det 19-åriga nyckelvittnet, och 20-åringen som var viktig i utredningens början, är på fri fot. Normalt vill man inte att misstänkta ska kunna prata sig samman eller på andra sätt ha chans att förstöra bevis.
– Det är uppenbart för mig att de har belönats med frigivning när de har lämnat ofördelaktiga uppgifter om min klient, säger Joel Apitzsch.
– Det räcker att titta på datumen när de har frigivits. Det tar bara några dagar innan de släpps, utan att deras uppgifter rimligtvis ens har hunnit kontrollerats. Det tycker jag talar sitt tydliga språk."