Citat:
Ursprungligen postat av
CarlJanne75
Det beror på att FUP:et är en partsinlaga författad av ÅK och polis
med avsikt att få ihop till ett åtal.
Plus att dom inte får döma utifrån vad som står i FUP:et utan
endast efter vad som sker i rättegången.
Då är det helt acceptabelt för den åtalade och även för vittnen att blåljuga under rättegången och helt ändra sin historia från vad de sagt i FUP. Vilket i princip samtliga parter på försvarets sida gjort i denna rättegång. Trots påfallande _bevis_ som finns i FUP.
I mitt eget (förhållandevis oinsatta) rättsliga tycke så är SD en självklar GM. Visst att det inte finns några specifika bevis på BP som kan binda honom till själva brottet. M E N; i mitt (förhållandevis oinsatta) rättsliga tycke så är "blodet"/DNA från LW på _insidan_ av plösen på SD:s sko (som hittas "undangömda" i svärisarnas sommarstuga) samt LW:s blod på SD:s tvättmaskinen bevis nog. Som inte, under några omständigheter, skulle kunna förklaras bort och som borde räcka för att kunna binda honom till brottet. Lägg till att en oskyldig person, som inte har någonting att dölja, skulle aldrig ljuga/tappa minnet/ändra sin berättelse som SD gjort genom samtliga förhör.
Jag tror även att Hanna absolut är inblandad genom att skydda Stefan. Men jag tror inte att hon var med då Lena dödades. Jag tycker att det brutala våldet tyder på ett långt, flerårigt uppbyggt hat. Och den enda personen som skulle vara kapabel till att känna just detta hat är den personen som tidigare, flertalet gånger, hotat om att skrida till verket. Det finns liksom ingen annan GM i min värld.
Hanna borde de inte släppt så lätt heller, hon borde åkt dit på skyddande av brottsling.
Hur ser det ut i övriga länder? Tänker på rättssystemet. Har vi "mesiga" lagar och skulle SD kunnat dömas annourlunda i något annat land? USA tex?
Som lagarna ser ut i vårat land är det ju egentligen fritt fram att mörda folk både till vänster och höger. Allra helst en närstående, då spelar det ingen som helst roll med DNA, "det finns ju där naturligt".
Och våra lagar ÄR mesiga. En mördare är alltid en mördare. Livstid Är livstid och bör vara livstid.