Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Alltså det är det här som är kärnan i min kritik mot Tegnell. Han är med stor sannolikhet både intelligent och kunnig inom sitt område epidemiologi. Men han vet inte mer än vad andra vet om Corona vilket som sagt är väldigt lite. Han försöker dock hela tiden framställa sig själv som att han vet allt. Och folk tror på det. Det här är högst olyckligt då han bygger sina beslut på det och gör det omöjligt för andra att kritisera honom. Dessa stackars forskare som nu är uthängda har bara påpekat bristen på kunskap egentligen och att man bör agera efter det.
En annan person som också framställer sig som kunnig är Agnes Wold. Hon är dock okunnig på det mesta och passar exakt in på epitetet "inkvoterad kärring".
Håller med. Tegnell har uppenbarligen Asperger.
Och eftersom han är gammal har han aldrig fått någon diagnos eftersom han har en högpresterande Asperger och har klarat av ett yrkesliv på högre nivå utan problem. Vilket gör att han inte förstår sin Asperger och kan inte förhålla sig till sin Asperger. Människor med Asperger är otroligt duktiga på att lära sig vissa specifika saker, vilket jag inte betvivlar att Tegnell har gjort eftersom han har en högre utbildning i ett avancerat ämne samt en längre karriär i detta ämne. PROBLEMET med människor som har Asperger är att dom är helt värdelösa på att ta till sig, och analysera, ny information, och förändra sina analyser beroende på den nya informationen i förhållande till den gamla. Allt är ofta antingen eller, svart eller vitt, svårt för nyanser och dimensioner, och dom har svårt att göra nya bedömningar från dag till dag eller vecka till vecka baserad på den nya informationen. Detta märker man otroligt tydligt när Tegnell enbart baserar alla sina analyser på gammal information om virus och Epidemiologi, tex asymtomatisk smittspridning och immunitet är några bra exempel på detta eftersom det framkommit massa ny information gällande Corona som inte överensstämmer med andra äldre virus gällande detta. Samt att personer med Asperger aldrig tror dom har fel och har en otrolig stolthet i att aldrig erkänna sina fel, och alla andra som kritiserar dom har automatiskt fel, eftersom dom alltid har rätt. Detta är också otroligt tydligt när Tegnell viftar bort alla kritik både inhemsk som internationell helt automatiskt med att "Dom räknar fel, olika faser, eller ditten o datten".
Nu är det inte så att Tegnell är diktator på FHM men han verkar ändå ha en väldigt framträdande position eftersom han är talesperson. Och jag kan också tänka mig att det är väldigt svårt på en ingrodd statlig myndighet som antagligen lider av samma strukturella dumhet och tröghet som dom flesta statliga institutioner att tycka nått nytt eller byta linje, speciellt nu efter all kritik både inhemsk och internationell. Sverige gör rätt, alla andra länder i världen gör fel.
Nu kommer säkert massa Aspare bli kränkta i ögat men jag menar inget illa öht. Aspare kan vara dom smartaste och duktigaste människorna inom vissa ämnen, men när det kommer till social interaktion eller att ta till sig och analysera ny information eller tänka kritiskt om sig själva och sina analyser, är dom helt värdelösa. Det är därför Asperger räknas som en diagnos och varför vissa Aspare har svårt att komma in i samhället, få kompisar, och vara med i olika sociala gemenskaper om dom inte är helt på deras egna premisser.
Någonstans tror jag att man givit Tegnell den rollen han har eftersom han kan stå helt obrydd och berätta om hur många människor som dör varje dag utan att röra en min. Medans jag tycker att på alla andra, typ Taha Alexandersson och Johanna Sandwall kan man ser hur jobbigt dom tycker allting faktiskt är. Även om dom kan svamla på så ser man att dom har svårt att hålla känslorna i styr till skillnad från Stoneface Terminator Tegnell.