2020-04-18, 11:50
  #240157
Medlem
kyrkstockens avatar
Det gick ett program på tv som visade var man levde längst och varför. Det handlade om skandinavien, corsica och okinawa (den stora södra ön i japan). Detta fick väldigt stor uppmärksamhet och genomslag i media och ni kanske har hört talas om detta program.

Det fanns intressanta uppgifter om okinawa, som var ett område på jorden där man levde längst men samtidigt hade fått gigantiska problem med hjärt kärlsjukdommar hos den yngre befolkningen då man bytt kost och åt allt mer kött.
Det skulle kunna förklara den höga dödligheten hos somalier. Somaliska män är ju av tradition trådsmala och när de sedan kommer hit och äter vår västerländska kost kan säkert kroppen reagera.
Citera
2020-04-18, 11:50
  #240158
Medlem
obscenitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av robocop999
Hur fan ska jag veta det. Du förklarar vad strategin går ut på och det lät som att det var något du höll med om. Om så inte är fallet har jag missförstått och ber om ursäkt. Men önskan om att de ska straffas gäller fortfarande alla som delar dessa åsikter.
Absolut inte och jag propagerar för krafttag för att skydda riskgrupper och äldre men även övriga medborgare. Det har jag gjort hela tiden.
Alldeles för mycket fel har begåtts och för få kraftfulla beslut.
Citera
2020-04-18, 11:51
  #240159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av obscenitet
Ja det är oerhört cyniskt och inte ens väl dold agenda. Just skyddet mot de äldre behöver kraftigt ökas omedelbart
Ja sen har de klumpar ihop de flesta( sjukliga)
Oerhört utstuderat upplägg, man anar vart rötterna finns..
Sedan underbetalda lättlurade timtidare som springer kors o tvärs i äldreomsorgen..Sedan hem till sitt eget boende på Järvafältet..smittar ner familjens patriark Ali..kostnadseffektiv iaf👍
Citera
2020-04-18, 11:51
  #240160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Man-At-Arms
https://www.expressen.se/kvallsposten/sju-nya-coronadodsfall-i-skane-/

Jävla skräp..
Jag hade hoppats att liemannen hade fullt upp på annat håll..
Men inte oväntat..
Citera
2020-04-18, 11:53
  #240161
Medlem
Corona-Ezpecials avatar
WHO: Inga bevis för att människor som haft covid-19 är immuna! 18 APRIL 2020

Folkhälsomyndigheten har lyft fram flockimmunitet som det enda sättet att stoppa coronasmittan.

Men nu slår Världshälsoorganisationen, WHO, larm om att det inte finns några bevis för att den som haft covid-19 är skyddad mot sjukdomen.

Om en tillräckligt stor andel av befolkningen har haft covid-19 kommer det ge ett skydd även för dem som inte varit sjuka. Flockimmunitet har beskrivits som en oundviklig konsekvens av pandemin – och det enda som kan få stopp på smittspridningen.

Statsepidemiolog Anders Tegnell har uppgett att Folkhälsomyndighetens modeller tyder på att Stockholm kan nå dit redan nästa månad.

– Vi vet inte exakt när den kommer, det beror på hur utvecklingen fortsätter, sa han tidigare i veckan.

KÄLLA.AFTONBLADET.(Se länk)
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Vb8Jj1/who-inga-bevis-for-att-manniskor-som-haft-covid-19-ar-immuna
Citera
2020-04-18, 11:53
  #240162
Medlem
Stasminister Löfven i DN:
"– Vi har valt strategin att pressa ut kurvan och inte få ett för dramatiskt förlopp för då klarar sjukvården förmodligen inte av det. Men det innebär samtidigt att vi kommer att ha fler svårt sjuka som måste intensivvårdas, vi kommer att få betydligt fler döda. Vi kommer att få räkna de döda i tusental. Det är lika bra att vi förbereder oss på det, säger Löfven till DN och fortsätter:

Andra länder har fått ett snabbare förlopp, vi har medvetet försökt dra ut på det men det betyder inte per automatik att vi får färre svårt sjuka eller färre döda. Vi drar ut på det för att sjukvården ska få en möjlighet att klara av det."
De som verkligen försökt pressa kurvan är de som tagit till drastiska åtgärder för att försöka minska den allmänna smittspridningen. Ingen i EU hade någon speciell strategi eller plan när det började här. Först när smittan varit ett faktum har man försökt göra något. Sen har det varit olika förutsättningar i hur de olika samhällena är strukturerade och det fått olika förlopp.

Vad är det han säger tusentals ska dö för att inte belasta sjukvården?
Citera
2020-04-18, 11:53
  #240163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Nationalavskummet Alex Schulman i Expressen idag:
Det är så många siffror och så många ord, och ändå så luddigt. Orkar inte med några fler ”nästan-bra” nyheter. Vill inte höra mer ”försiktig optimism” om ”avstanning”, jag vill ha raka besked, jag vill att någon pratar klarspråk.

Källa Expressen


Alex Schulman +1442 döda (2020-04-18)

Är avskummet Alex Schulman på väg att vända kappan vid +1442 döda?


Johanna Frändén +1333 döda (2020-04-17)

DNs Johanna Frändén började vända kappan när 1333 äldre och svaga gått bort.

Vi på Flashback borde sammanställa en lista på alla journalister och "mediaprofiler", samt antalet döda och datum för att hålla koll på hur många oskyldiga äldre och svaga de var beredda att offra innan de blev kappvändare.

Ja det där har inte gått obemärkt förbi!

Betänk nu att vi inom två veckor kommer ha vadå, 4500 döda.

Skall bli kul när avskummen härinne får till talpunkt att Anders Tegnell var själv ansvarig för detta och ett riktigt praktsvin som borde slängas i fängelse

Så småningom kommer det bli för många döda och nu när resten av norden öppnar upp med sina 100-300 döda så kan ju vem som helst se att vi gjorde fel.
Citera
2020-04-18, 11:54
  #240164
Medlem
fiftyforfiftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Corona-Ezpecial
Men om du nu vet vad taktiken är kan du väl berätta vad det är? eller sa du så bara för att du kände för det?
Jag vill verkligen veta vad taktiken är, och du vet vad den är så varför inte berätta det?

Vad taktiken är, är ingen hemlighet. Ingen rocket science heller.

Sjukvården ska inte överbelastas och samhället ska inte kollapsa. Allt för många ska inte dö av Corona men inte heller falla offer till följd av Corona. (Till följd av; psykisk ohälsa, förlorat företag eller jobb, ett fallerat samhälle, självmord)

Samhället i stängda länder så som t.ex Danmark måste öppna upp. Taktiken de kommer använda är taktiken Sverige redan följer. Alternativet är att samhället kollapsar pga att ekonomin raserar - Corona drabbar vissa, ett fallerat samhälle drabbar alla.

Gränser måste börja öppnas upp och med det riskera nya Corona fall - en risk som måste tas och som är hanterbar så länge inte sjukvården överbelastas som i t.ex Italien.

Corona kommer inte gå att stänga ute, Corona är en del av samhället nu, en förutsättning vi måste leva med och justera vår vardag utefter. Att stänga ner samhället är inget långvarigt allternativ, det förflyttar dödsantalet på framtiden men döda kommer rapporteras i högre antal även i Danmark, Norge och alla andra länder som stänger ner. Det kommer öka även i delar av Sverige som inte än är så hårt drabbat.

’Det går inte att stänga ute ett virus utan att ta död på ett samhället’ - det är taktikens kärna, inte grundat på -men betryggat bakom det faktum att de flesta som blir smittade av covid19 - inte får några större symptom över huvudtaget. Med den vetskapen - går det inte att riskera ett helt samhälle eller en världsordning. Ett faktum flera länder idag börjar förstå.

Typ så.

Ett enormt fiasko är däremot att vi låtit våra allra svagaste, de gamla på ålderdomshem bli så exponerade som de blivit.
__________________
Senast redigerad av fiftyforfifty 2020-04-18 kl. 11:57.
Citera
2020-04-18, 11:55
  #240165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av justina
*Kaptenen och rederiet har allt under kontroll och eventuell kritik mot kaptenen eller rederiet är hatkampanjer. Nu är det viktigt att vi lyssnar på dem som faktiskt vet något om sjöfart, och inte på alarmister som påstår att Titanic kommer att sjunka och att livbåtarna skulle vara färre på Titanic än på andra fartyg.



* Vi vill inte att det pekas finger just nu om vem som eventuellt borde ordnat fler livbåtar. Det får vi tillsätta en utredning om när skeppet ligger på havets bo... eh ja, alltså när vi är i land.
Citera
2020-04-18, 11:55
  #240166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Konfucius2
Är Agnes Wold helt dum i huvudet eller är hon enbart mediakåt? ( eller möjligen senil...)


Nu slänger hon ut sig att vi har 40 000 forskare i Sverige. Och alla dessa forskare, forskar inom området? Och stämmer siffran 40000? Var får käringen dessa siffror ifrån?

”22 forskare ifrågasatte tidigare i veckan Folkhälsomyndighetens coronastrategi. I en intervju med Aftonbladet är professor Agnes Wold minst sagt kritisk mot de som satte sina namn under debattartikeln.

✓ ”Folk tror att 22 forskare är mycket, men vi är 40 000 forskare i Sverige”
✓ Därför dömer Wold ut innehållet i omtalade debattartikeln i DN”

Har fått intrycket att Wold har gjorts till det svenska virusförsvarets ledstjärna. Det är relativt basic saker hon svarar på, men det är hennes persona som ska ge trygghet, en gammal, kompetent vis dam.

Det är tyvärr så att faktas vikt verkar, just i det här ämnet mätas av ens ålder och antalet år på en myndighet och inte av det faktiska innehållet, eller resonemanget man säger. Det är ytterst lite diskussion man har, utan låter några enskilda driva linjen.

De där 22 forskarna må vara av extrema åsikter, kanske rentav alarmister, men de vågar stå upp och säga ifrån. Det är många fler som har problem med forsknings- och debattklimatet som råder kring Corona. Varför kan SVT/media bjuda in antivaccare när man diskuterar svininfluensaåtgärderna men inte låta det här ämnet diskuteras av andra än några få utvalda?

Sen ska man tillägga att ett licenciat eller doktorsexamen gör en inte automatiskt kompentent inom alla områden...
Citera
2020-04-18, 11:55
  #240167
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Tankar om ett splittrat folk och Corona

...

Vi är splittrade och tjafsar med varann, istället för att titta uppåt och utkräva ansvar... Lyckad avledningsmanöver verkar det som, att få medborgarna att titta misstänksamt på varann och anklaga varann för att vara smittbärare. Allt medan man har ett av världens högsta skattetryck uppifrån....
Det är ett tecken på misslyckande. Men det kan ju vara så att de styrande vill att vi ska diskutera oss fram till nåt, ett slags stormötestänkande där man uppnår koncensus. I betygskriterier trycks på att eleverna ska reflektera och föra ett resonemang (istf att lära sig fakta), vilket har blivit föremål för kritik, bl a upplevs det luddigt (känns det igen från FHMs agerande..?).

Det är nog direkt ingen avledningsmanöver (även om jag förstår din poäng), utan det är ”svensk pedagogik”. Man har från ovan bestämt coronastrategin och kör på. Ungefär som att säga att 1 + 1 = 2, men att eleverna ska reflektera och kunna föra ett resonemang över det ...

Undrar bara hur man skulle agera om det blir krig. Ska svenska folket gräla om vilken taktik som är bäst mens kulorna viner omkring en? De styrande förordar givetvis en taktik som folk ”tvingas” rätta sig efter, men hur kul och bra är det att sitta och gräla i ett skyddsrum, eller på ett öppet fält när man ”kommenderats” ut att göra handhjärtan mot den lede fi ...
Citera
2020-04-18, 11:55
  #240168
Medlem
kyrkstockens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CityBangBang
Här har vi en ung tjej som är tuff, trots långt gången leukemi och hon håller på och tar farväl av världen.. och det med en fest
Ett ansikte; inte bara en i mängden med underliggande sjukdom

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Op9AyA/rebecca-23-jag-kommer-snart-att-do-fragan-ar-bara-av-vad
Tuff sits.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in