Citat:
Ursprungligen postat av
Bunsofsteel
Alldeles nyss hoppade antal döda den 8/4 upp från 97 till 99.
Det slirar i princip 10-14 dagar.
Siffran för 3/4 uppdaterades idag. Syns i stapeldiagrammet från dagens PK. Det är prick 14 dagar sedan.
Med andra ord, stapeln för idag, den 17/4, kommer att fortsätta växa fram till ca den 1/5. Eller, annorlunda uttryckt, vi har inte en susning om hur många som dog idag.
Det vi med nästan absolut säkerhet
vet, däremot, är hur många dödsfall som rapporterades idag. Och det är det som alltid redovisas i jämförelser, som på Worldometers och liknande. Och två veckor i efterhand ser man att den kurvan stämmer väldigt väl med FHM:s färdigjusterade kurva. Så väl att man skulle vinna väldigt mycket i förståelse av nuläget och trenden genom att skrota Tegnells jävla presentationsteknik och övergå till Worldometers.
Syftet med FHM:s nördande om "rätt dödsdatum" är uppenbart att tona ned allvaret i situationen och lura så många som möjligt att tro att vi "plattar ut kurvan" och är på väg att "uppnå flockimmunitet".