Citat:
Ursprungligen postat av
Mr-skalman
Sant sant. Vet vi nåt om hur det blev med Absolut ? Har de börjat förse vården med handsprit ?
//Skalman
Tack för svar. Har dock ingen koll på hur det går.
Visst är artikeln från 2015, men hur många tänker på det? Och att det är i ett annat sammanhang men ändå nämner virus. Har dock full förståelse för att artikeln inte kan plockas bort.
Dessutom säger hon såhär:
Citat:
Handdesinfektion, eller handsprit som det vanligen kallas, återfinns på offentliga toaletter, hotellrum och i gymmet.
Men är det verkligen nödvändigt att desinficera händerna stup i kvarten?
Absolut inte, hävdar bakteriologiprofessorn Agnes Wold, som själv slänger alla flaskor och servetter som hon ser.
– Det är helt obegripligt att jättefriska människor ägnar sig år bacillskräcksbeteende, säger hon till Hälsoliv.
Citat:
Handsprit är ofta verkningslöst mot virus
Och värst i sammanhanget är konsumtionen av handsprit och alcogel, tycker Agnes Wold. Flaskorna och servetterna som vi hittar på offentliga toaletter och kan köpa på apoteket är verkningslösa, om du inte ska resa utomlands.
– Nummer ett: handsprit har endast effekt mot bakterier. Så det kan ju vara relevant i länder som Indien eller Egypten, där det förekommer bakteriella infektioner som salmonella och shigella, som man får på händerna och sedan stoppar i munnen, ofta via maten. Men i Sverige har vi inga bakteriella diarrésjukdomar.
Vilket ben ska man stå på? Man känner ju sig också fånig om man blaskar sig med handsprit när hon mer eller mindre förlöjligar de som använder det (om än sett i perspektivet av ett annat sammanhang).