Citat:
Ursprungligen postat av
sanne
Om du jämför den alarmisten som du säger, och det som nu händer. Om du har minsta medmänsklighet skulle du hellre velat ha en alarmist om du hade en enda anhörig eller vän som ligger ensam och dör med morfin och svåra andningssvårigheter. Det är oerhört dramatiskt, att inte få luft. Prova själv genom att andas genom ett sugrör.
Det är klart alarmister - som jag kallar människor som räknar med det värsta men hoppas på det bästa. Såna människor skulle det behövas mer av.
Håller helt med dig.
Oavsett vilken sida man väljer att tro på i denna sorgliga soppa tycker jag Sverige och då framförallt Sveriges regering har misslyckats stort med en sak. Den saken är att hålla landet samman och att ha folket med sig och att dessa människor känner en trygghet i hur detta sköts.
Det råder splittring överallt just nu. På arbetsplatser, hur man skall hantera denna pandemi och vad man skall tro. Inom grundskolan där lärare och föräldrar bara suckar och inte vet vilket ben man skall stå på då FHM's rekommendationer inte går att följa med 300 dregglande småbarn. Inom hemmen där det uppstår konflikter kontinuerligt om man skall våga lämna sina barn till barnomsorg, gå till jobbet etc.
Är det något regeringen faktiskt har lyckats med så är det att splittra landet i denna frågan. Det märks inte minst i mikroperspektivet i denna tråd. Och detta om något måste väl ses som en form av misslyckande?