2020-04-14, 22:18
  #227761
Medlem
obscenitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DetBlirBraSnart
Vad börjar? Inget nytt. Kvinnan var förvisso inte jättegammal och hon var gravid, men hade du haft koll aå hade du vetat att hon var väldigt överviktig(även innan graviditet) och hade högt blodtryck. Det är sen gammalt att feta människor med högt blodtryck är i riskgrupp tyvärr.
Det där har du kokat ihop en egen sanning av. Det hävdas att hon var överviktig och hade lätt förhöjt blodtryck (vilket är vanligt hos gravida).
Citera
2020-04-14, 22:18
  #227762
Medlem
Virus Outbreak: Taiwan warned WHO, China on virus last year

TWEET CONFIRMED: The US’ Morgan Ortagus backed up Taiwan, saying China only admitted that human-to-human transmission was possible as late as Jan. 20
By Lin Chia-nan / Staff reporter
Taiwan warned the WHO and China about possible human-to-human transmission of the new coronavirus at the end of last year, but the global health body did not make it public, the Ministry of Foreign Affairs said yesterday.

Department of International Organizations Director-General Bob Chen (陳龍錦) made the remark at a news briefing in Taipei, when asked about statements made by US Department of State spokeswoman Morgan Ortagus.

“Dec. 31— that’s the same day Taiwan first tried to warn WHO of human-human transmission. Chinese authorities meanwhile silenced doctors and refused to admit human-human transmission until Jan. 20, with catastrophic consequences,” Ortagus wrote on Twitter yesterday.
https://www.taipeitimes.com/News/fro.../25/2003733321
Källa: Flutrackers.com
Citera
2020-04-14, 22:18
  #227763
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Att du är dum i huvudet bevisar du bara för dig själv, 616 har redan dött i Stockholm, vilket betyder att det måste landa på 261,5 per dag i Stockholm, men nu har du sagt att 6800 ska dö i Stockholm lagom till 1:a maj vilket innebär.

6800-616 = 6184, vilket och då vi har 16 dagar kvar så blir det 6184 * 16 = 385,5.

Eller menar du att du ändrar din siffra till 4800 totalt?

Så du menar att bara 616 personer har avlidit i Stockholm hittills? Då är du faktiskt värre än herr Tegnell själv för inte ens han tror att det är det totala dödstalet fram till nu (eftersläpningen du vet).

Om du bara kompenserar för eftersläpningen så har du drygt 1000, och sen var det ju det där med alla som dör i hemmen, och som aldrig registreras som corona-döda.
Citera
2020-04-14, 22:19
  #227764
Medlem
Talespins avatar
Tyskland: 3300 dödsfall. 82 miljoner invånare.

Sverige: 1033 dödsfall (förmodligen ännu fler). 10 miljoner invånare.

Sverige har misslyckats totalt. Ändå så anser mer än hälften av Sveriges befolkning att vi hanterar viruset på ett bra sätt

Tur att andra länder ser oss som ett gäng dårar.
Citera
2020-04-14, 22:19
  #227765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Du är medveten om att man måste gå ganska långt tillbaka för att SCB's data ska vara tillförlitlig? Om de redan nu rapporterar 95 döda i Region Stockholm för den 6/4 så är det rätt så skrämmande faktiskt.

Ja det är dessutom en rejäl ökning jämfört med 2018 som var ett år med många döda.
Och är fullt medveten om att det kommeR komma till en del i statistiken. Men inte nåt dramatiskt tillskott.
De uppdaterar varje vecka.
Gjort en liten graf 2020 vs 2018 med index.

Stockholms län antal döda oavsett orsak 2020 vs 2018

2020 2018 Index
28-mars 76 58 1,310344828
29-mars 77 59 1,305084746
30-mars 82 38 2,157894737
31-mars 72 42 1,714285714
01-apr 69 52 1,326923077
02-apr 97 72 1,347222222
03-apr 88 59 1,491525424
04-apr 73 39 1,871794872
05-apr 103 56 1,839285714
06-apr 95 58 1,637931034

832 533 1,56097561
Citera
2020-04-14, 22:19
  #227766
Medlem
DetBlirBraSnarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Källa på det?

Även om jag själv tror att det är så men vill ha en bekräftad källa.

Någon källa kommer du inte få annat än förstahandsuppgifter från oss i vården såvida inte hennes make går ut offentligt i egen person, men hon var somaliska och hon var extremt överviktig och i dålig allmänhälsa.
Kvinnors kroppar blir sköra av att agera avelsdjur.
Citera
2020-04-14, 22:19
  #227767
Avslutad
Folk har ju från dag ett stridit om strategierna, själv TROR jag mer att problemet är lite av en kombo... Eller jag tror tiden det tar innan länder vaknar (på allvar) är problemet, oavsett strategi.

Sverige strategi misslyckas nog i första hand för att vi konstant har legat steget efter, i bästa fall gör man något åt After skier, restaurangbesök, skidresor, ålderdomshem, skydd till sjukvårdspersonal osv. några veckor efter att skadan redan är skedd. När folk redan är smittade!

Folkhälsomyndigheten höjde redan den 10 mars risknivån till den absolut högsta nivån, där har det legat konstant sedan dess. På en femgradig skala: ”MYCKET STOR RISK”.

Men man hanterar det nästan mer som om det är på lägsta nivåerna.

Man tar väl inte risker och sitter och väntar när man lägger sig på en sådan nivå i en pandemi... Jag pratar inte om galna panikåtergärder. Jag pratar om grundläggande beredskap när man lägger sig på högsta risknivån!

Ska SÄPO gå ut med högsta terrornivån och sedan sitta och vänta på smällen/facit i hand med? Kanske skicka ut en enkät om vad som gick fel några veckor efter skadan är skedd... Som var Anders svar idag på vad man gör åt spridning på ålderdomshemmen.

Man kanske har gett upp, vad vet jag. Om de gör massa annat så är dom extremt otydliga och det märks inte heller tydligt nog i den officiella statistiken. Vi har 7 gånger fler dödsfall än Norge nu, eller 3-4 gånger mer om man räknar per invånare.

Och så fort Norge nämns så säger folk numera att man inte kan jämföra, eller att Norges siffror inte stämmer. Osv. Så lät det då inte förra pandemin... Då var Norge och Danmark snarare ”enda” jämförbara länderna! En skillnad var dock att det gick bättre i Sverige den gången... Då duger det.

Dödstalen nedan är för övrigt nästan löjligt låga idag... Samma pandemi som Anders sa var farligare än Corona i mars 2020 (samma vecka som risknivån höjdes till den högsta nivån)

2012 sa han dock att svininfluensan var ”mild”. Samma gubbar, lika otydliga budskap... Och ingen som har något ansvar om något går fel. Samma inställning där man inte ens diskuterar och är öppen för att kolla på olika vägar (Vi valde en egen väg då med).

Inte ens tre år efter pandemin hade man kommit med alla svar, sedan glömdes allt bort. Det kommer därför sannolikt inget facit om tre år heller, man har redan bestämt sig för vad som är rätt hur det än slutar.

Citat:
”Ingen av de båda kan erinra sig att de ansvariga någonsin funderade över eller diskuterade att förändra kampanjen eller inriktningen under pandemi-hösten.

– Vårt agerande var helt logiskt och vi kommer att fatta samma beslut om eller när nästa pandemi kommer, slår Anders Tegnell fast.

Han medger att för den stora majoriteten – 96-97 procent – var svininfluensan en mild sjukdom men en minoritet blev väldigt sjuka.

Båda beklagar djupt de barn och yngre som insjuknat i narkolepsi i samband med vaccineringen.”

https://www.svd.se/sa-sager-de-ansvariga-idag

Citat:
Högre dödstal i Norge och Danmark

Hon anser att vi bara kan jämföra oss med länder som använder ungefär samma metodik som Sverige och där levnadsförhållandena är likartade. Enligt SMI går det därför i praktiken bara att få fram ungefärliga jämförelsetal genom att titta på erfarenheterna från Norge och Danmark.


I Norge kulminerade influensaepidemin tidigare än i Sverige och där drabbades många av influensan innan vaccineringen hade kommit i gång på allvar. I Danmark valde man att enbart vaccinera riskgrupperna. Både Norge och Danmark rapporterade 0,29 fler döda per 100 000 invånare än Sverige. Med motsvarande dödstal hade ytterligare 27 personer avlidit i Sverige på grund av influensan 2009

Lätt vara efterklok

Men, påpekar Annika Linde, även om pandemin slog mildare mot Sverige jämfört med andra länder på grund av vaccinationen räddades trots allt väldigt få liv i förhållande till kostnaden för vaccinet. Och i relation till att cirka 150 människor drabbades av narkolepsi var 60 räddade liv sannolikt för få sett ur etisk synvinkel.

Fortfarande två år efter svininfluensans sorti har de viktigaste och känsligaste frågorna runt den svenska vaccinkampanjen inte fått sina svar. Och de är inte lätta att finna. Få eller inga av de ansvariga vill ge klara besked”


https://www.vardfokus.se/webbnyheter/2012/februari/smi-missvisande-statistik-om-antalet-raddade-liv-under-pandemin/
__________________
Senast redigerad av sjelvefan 2020-04-14 kl. 22:23.
Citera
2020-04-14, 22:20
  #227768
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vidrikfittanen
Den döda gravida kvinnan var somaliska.
Varför skriver inte tidningarna det?
Citera
2020-04-14, 22:20
  #227769
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
T.ex. förbjuda personal med anhöriga som är smittade att gå till jobbet. Rekommendera ansiktsmasker/skyddsutrustning etc.

Det är inte FHM:s uppdrag att förbjuda det. Hur tänker du dig för övrigt att omsorgen som redan innan har brist på personal skulle fungera om ditt råd följdes?

När det gälle skyddsutrustning är det ju redan kommenterat att uppfattningen är att för många inte skulle kunna hantera den på ett adekvat sätt och då blir det kontraproduktivt.

Var det något mer du drömde om?
Citera
2020-04-14, 22:20
  #227770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Helt skevt att jämföra med Belgien och Nederländerna. Dessa är två av världens mest tättbefolkade länder, 20 ggr fler människor per km2 än Sverige.

Säger sig självt att smittan sprids lättare med 400 invånare på km2 än 20 som i Sverige.

å då ska man stänga in dom
Citera
2020-04-14, 22:20
  #227771
Medlem
DetBlirBraSnarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av obscenitet
Det där har du kokat ihop en egen sanning av. Det hävdas att hon var överviktig och hade lätt förhöjt blodtryck (vilket är vanligt hos gravida).

Jag har inte kokat ihop ett skit. Jag har kollegor som arbetade skiftet där hon dog.
Citera
2020-04-14, 22:20
  #227772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Källa på det?

Även om jag själv tror att det är så men vill ha en bekräftad källa.

Överviktig, och som jag tolkade det på intervjun med hennes man, så hade de många barn.
Ingen källa, men det pekar åtminstone i den riktningen.

Tråkigt hursomhelst!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in