Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Menar du att ekomin inte har något med folkhälsan och dödligheten att göra?
Tror inte att somliga riktigt förstår. Det kanske är så att dessa tror att pengar växer på träd, att människor och samhälle påverkas särskilt nämnvärt av en ekonomi i fritt fall.
Det är klart att vissa saker måste få kosta men hur mycket? Hur länge kan staten hålla oss under armarna ekonomiskt? Hur klarar vi enorma statsskulden på sikt - särskilt om skatteinflödet minskar drastiskt?
S
Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Vi lever inte i en polisstat - tack gode Gud för det. Alla vuxna individer bär ett ansvar över sitt liv (och sina barns). Något annat vore ju konstigt.
Man kan handla på Systembolaget, men inte dricka för ofta och för mycket. Det finns ingen motsättning mellan dessa två ting.
Håller med dig. Förstår inte riktigt det här snacket om att regering, riksdag och ansvariga myndigheter lämpar över hela ansvaret på allmänheten. Vi alla är samhället, ser det som självklart att alla måste bidra och ta sitt ansvar. Det kommer inte att skyllas på oss, ansvaret kommer inte att läggas på den enskilde (i grupp) även om en några beter sig både själviskt och oansvarigt.
Fick en mini-chock idag - kanske är jag för dramatisk - men en person jag känner mycket väl som bor i Stockholm har varit hemma från jobbet i två veckor i vad hon själv starkt misstänker är Covid-19. Hon har feber som ligger på 38 grader lite drygt, envis hosta, huvudvärk och lite värk i kroppen och jag håller med, det låter väldigt misstänkt Covid-19 och enligt henne kommer det och går lite. Hon är fortfarande inte bra så hon får fortsätta vara hemma. Lär ha massor att göra på jobbet sedan, hon kan inte jobba hemifrån och ingen annan gör jobbet åt henne.
Problemet är att hon säger att hon har gått till affären och handlat. Hållit sig så långt ifrån andra som hon har kunnat. Men ändå - blev uppriktigt förvånad för något sådant trodde jag faktiskt inte om henne.
Hon ska försöka få testa sig nu i veckan.
Någon mer som känner någon som gått ut och gått och handlat som är misstänkt smittad av Covid-19? Inte konstigt att det sprider sig.