Citat:
Ursprungligen postat av
guldkorn
Har faktiskt tänkt en hel del på det citatet och den effekt det hade på svenska befolkningen vid tillfället. Det skapade en, till viss del falsk, trygghet men den gav folk hopp och tro något som är viktigt i tid av kris. Folk minns numera bara det citatet, men så här lät det:
”Men om branden bryter ut måste alla vara på sin vakt. Regeringen har vidtagit alla anstalter för vakthållning och skydd, som nu kan anses påkallade. Dessa komma att utvidgas och stärkas i den mån så befinnes nödvändigt. Vår beredskap är god.
Detta gäller också ifråga om våra möjligheter att upprätthålla folkförsörjningen under de svårigheter och påfrestningar, under vilka de även utanför stående komma att ställas i händelse av ett stormaktskrig. Någon anledning till panik inför ett sådant läge finnes absolut icke. Vårt jordbruk har under de senaste åren alltmera hänvisats till hemmamarknaden. Det är bättre rustat än någonsin att på sitt område uppbära självförsörjningen.”
Jämför det med Löfven:
”Sveriges beredskap har inte varit tillräckligt bra. Det är uppenbart för alla, ur många olika aspekter.”
Ackompanjerat av MSB:s ”vi ser en risk för brist på livsmedel och dricksvatten”.
Det är onekligen skillnad på ”ledarskap” och ledarskap...
Vi har ett virrvarr utav " ledare" tjänstemän till tjänstemännen som i sin tur har tjändsemän
Och ingen vet vad den andre gör och så skyller man på varandra.
Regeringen låter andra prata åt dem. Tegnell tex
Eller också få media vara språkrör och lite kändisar hit och dit.
En stor jävla sandlåda utav ansvarslösa varelser.
Statsministern rör bara munnen som andra har skrivit åt denne.
Sjukare än sjukt i Sverige och jag är mer rädd för ickeledarna än själva viruset.