Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle81
Menar bara att det är väldigt lätt att säga att det var dumt att avskaffa lagren nu! (Vilket kan diskuteras då det mesta var utgånget)
Vidare så var maskerna inte skydd mot virus, utan ett storskaligt kemiskt angrepp från sovjet. Den risken försvann ca 1989 så sån sett var det rätt att avveckla.
Du nämner SD? Har de någonsin drivit frågan om mask-lager alltså? Vart har förresten sd tagit vägen?
De har ju alltid viljat ha noll invandring och det har vi nu med stängda gränser?
Borde de inte frodas nu i sin nya drömvärld? Eller hade de ingen plan för vad som sker efter segern?
Det är väl nu de ska visa framfötter, fler flaggor, större köttbullar, gratis folkdanskurser ?
Jag nämner SD! Du skyller på SD trots att de inte ens satt i riksdagen då avvecklingsbesluten togs.
Sedan kan du läsa dem motion som finns i tråden att Roger Richtof motionerade om att återupprätta lager.
Du kommer så klart att leta efter en tidslucka då SD inte drev frågan. Sanningen är att S styrt Sverige nästa alltid men skyller alla sina egna misstag på andra.