Citat:
Ursprungligen postat av
boredjonson
Hej!
Nu har jag och min arbetsgrupp utsatts ett helt år av den här kvinnliga kollegan som försvårar vårt arbete pga av att hon vabbar för mycket. Hon vabbar varje dag. Om inte heldagar så stämplar hon ut efter lunch de andra dagarna och rapporterar vab. Hon pratar mycket om att hennes barn är sjuka och har feber hela tiden. Men de låter helt friska när man får höra dem i telefon. På sociala medier delar hon med sig av lyxmiddagar, kryssningar och småsemestrar. Även de dagar hon är hemma för vab. Speciellt fredagarna där hon kan vara ledig helgen.
Hur ska man gå till väga för att detta ska få ett stopp? Vi kan inte ta in vikarier då hennes utbildning är specifik och vi blir hårt utsatta i våran lilla arbetsgrupp när det fattas kompetens.
Behöver all hjälp! Våran chef vet redan om det här men gör ingenting åt saken.
1. det är din arbetsgivares ansvar och problem att hon vabar eller sjuksriver sig halvtid, inte ditt.
2. Man kan vaba av olika anledningar, barnet behöver inte vara sängliggandes i Corona för det. En del familjer har till och med förlängt vårdnad av barn, vilket man får om omsorgsbehovet för ett barn överstiger det normala för åldern. Då jobbar man t.ex. en halv dag och vabar sedan resten för att ta han som sitt barn hemma. Du kan få vab om du behöver gå med barnet till vården för rutinbesök, aktubesök, tandläkaren osv.
Så du vet som sagt inte varför hon vabar och det har du heller inget med att göra.